Европейските фондови борси отварят с известно понижение, след като вчерашните солидни данни от САЩ (7-годишен връх на цените на жилищата през март и петгодишен връх на потребителското доверие през май) подновиха опасенията на инвеститорите за възможно намаляване на програмата за "количествени улеснения" на Федералния резерв.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,3%, индексът FTSEUROFIRST 300 с 0,5%, немският DAX с 0,6%, френският индекс CAC40 е "на червено" с 0,7%, а британският FTSE100 пада с 0,5%.
Солиден спад от 4,5% отчитат акциите на френския автомобилен гигант PSA Peugeot Citroen след информация, че компанията обмисля ново повишение на капитала поради понесени загуби в размер на 2,5 млрд. евро през миналата година.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Азиатските борси отбелязаха разнопосочни движения през днешната азиатска търговия. Японският индекс Nikkei успя да се повиши с 1,0%, австралийският индекс S&P/ASX добави едва 0,1% към стойността си, а южнокорейският Kospi приключи с ръст от 0,8%. Китайският Shanghai Composite index се повиши със скромните 0,06% въпреки занижените прогнози на МВФ за икономическия растеж на Китай през тази и през следващата година, а хонконгският индекс Hang Seng отбеляза солиден спад от 1,15%.
Снощи фондовият пазар на Уолстрийт приключи с добро повишение в резултат на солидните американски икономически данни, но в края на търговията основните индекси ограничиха част от първоначалните печалби, тъй като отново се подновиха опасенията за по-скорошно редуциране на програмата на ФЕД за покупки на американски ценни книжа. Индексът на "сините чипове" "Дау Джоунс" се повиши с 0,69% до 15409,39 пункта, но отстъпвайки от върха за деня около 15521 пункта - малко под историческия връх около 15542,40 пункта, достигнат на 22-ри май.
"Широкият" индекс S&P500 се повиши с 0,63% до 1660,06 пункта, след като удари часови връх около 1674 пункта - под рекордния връх от 22-ри май около 1687,18 пункта. Технологичният индекс Nasdaq затвори снощи с повишение от 0,86% в 3488,89 пункта. По-рано през вчерашната търговия той успя да се повиши до 3514,80 пункта, но под 12-годишния негов връх около 3532,04 пункта от 22-ри май.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на 4-часова база)
Днес вниманието на финансовите пазари ще се насочи към важните данни за пазара на труда в Германия през май (от 11,00 ч.), към продажбите на дребно в Испания (от 10,00 ч.), към индекса за бизнес доверието в Италия, към данните за паричната маса в еврозоната през април и към аукциона за емитирани на шестмесечни краткосрочни книжа в Италия за 8 млрд. евро (резултати от аукциона след 12,00 ч.). В 15,00 ч. се очакват и предварителните данни за инфлацията (CPI индекса) в Германия през май.
По-късно през деня се очаква и докладът на Европейската комисия за икономическите препоръки към страните - членки на еврозоната и на целия Европейския съюз.
Следобед не се очакват важни икономически показатели от САЩ, като най-голям интерес ще представлява изказването на шефа на ФЕД на Бостън Ерик Розенгрен на фона на вчерашните доста силни икономически данни.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..