Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) понижи своите прогнози за световния икономически растеж и вече очаква БВП в световен план да се повиши с 3,1% през настоящата година спрямо предишната прогноза за растеж от 3,4%, направена от организацията през ноември миналата година.
ОИСР ревизира надолу и своите прогнози за растежа на БВП на САЩ за настоящата година до 1,9% (от 2,0% предишна прогноза) и вече очаква по-дълбока рецесия в еврозоната и спад на БВП на региона с 0,6% през 2013-а (при предишна прогноза за спад с 0,1%).
Организацията оряза своите прогнози за растежа на БВП на Китай през настоящата година до 7,8% (от 8,5% прогноза през ноември), на Германия до +0,4% (от +0,6%) и вече очаква рецесия и спад на БВП на Франция с 0,3% (спрямо предишната прогноза за растеж на френската икономика с 0,3%).
ОИСР повиши своята прогноза за БВП на Япония до растеж с 1,6% през 2013-а спрямо предишната прогноза през ноември за по-анемичен икономически растеж от 0,7%. Но организацията вижда рискове за рязко повишение на японските дългосрочни лихви, ако правителството забави предприемането на мерки за фискална консолидация.
(Бел.ред.) През днешната азиатска търговия лихвата/доходността на 10-годишните японски държавни облигации се повиши към 0,9%, след като през миналата седмциа дори удари връх от 1%.
Според ОИСР японското правителство се нуждае от заслужаващ доверие план за постигане на първичен бюджетен излишък (позитивен бюджетен баланс, изключвайки разходите по обслужване на японския дълг).
Организацията също така призова Европейската централна банка да обмисли мерки, подобни на програмата за "количествени улеснения" на ФЕД на САЩ, за да успее да измъкне еврозоната от настоящата "ужасна ситуация" и рецесията в региона. Според ОИСР ЕЦБ трябва да предприеме по-решителни стъпки, а не само мерки, изразяващите се в понижение на лихвата в еврозоната, като призова централната банка да започне да изкупува ценни книжа (да печати евро), за да съживи европейската икономика.
Организацията не посочи конкретни детайли относно това дали ЕЦБ трябва да подражава на ФЕД, който купува американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец, но подчерта, че евентуален провал при стабилизиране и засилване на банките в еврозоната би представлявало "основен риск" за региона.
ОИСР каза, че ЕЦБ дори може да обмисли понижение на депозитната лихва под нулата, тъй като основната репо лихва (в 0,5%) и без това вече се намира в рекордно дъно. Целта на въвеждане на отрицателна депозитна лихва е да накара търговските банки да изтеглят своите свободни средства, държавни в ЕЦБ и да ги пренасочат към кредитиране на бизнеса и домакинствата в еврозоната.
ОИСР прогнозира и по-слаби перспективи пред икономическия растеж на Гърция спрямо прогнозите на основните кредитори на страната. Организацията смята, че БВП на Гърция ще се свие за седма поредна година и през 2014-а с 1,2%, на фона на прогнозите на Европейската комисия за стартиране на икономически растеж от 0,6% през следващата година.
За Португалия организацията очаква спад на БВП с 2,7% през тази година - при прогнози на португалското правителство за икономически спад с 2,3% и под предишните прогнози на ОИСР за понижение с 1,8%. Все пак ОИСР очаква португалската икономика да се върне по пътя на слаб растеж от 0,2% през следващата година.
За Италия организацията също понижи своите прогнози и вече очаква спад на БВП с 1,8% през настоящата година. Според нея рецесията в третата по сила икономика в еврозоната (която вече продължава седмо тримесечие) ще продължи до края на настоящата година, преди БВП на Италия да отбележи растеж от 0,4% през 2014-а година.
ОИСР посочи, че Федералният резерв на САЩ вече трябва да търси пътища за постепенно затягане на "паричния кран" (постепенно намаляване на програмата за "количествени улеснения"), но без да предизвика шок за бизнеса и домакинствата.
Политиката на рекордно ниски лихви помогна на икономиката на САЩ, но може да предизвика раздуване на цените на финансовите пазари, посочва ОИСР. Това предполага, че ФЕД трябва да започне да забавя размера на покупки на американски държавни облигации и това да стане факт "в близко бъдеще", заяви организацията. Цитирайки свои собствени икономически модели, ОИСР каза, че ако дългосрочните лихви по американските държавни облигации се повишат над нивото от 2% в рамките на година, това де факто затягане на лихвената политика ще отнеме най-малко 1,5% от икономическия растеж на САЩ.
(Бел.ред.) Вчера лихвата на 10-годишните американски държавни облигации се повиши до годишен връх от 2,17% в резултат на солидните данни за жилищните цени и за потребителското доверие в САЩ.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..