Европейските фондови пазари отварят без съществени изменения въпреки снощния солиден спад на Уолстрийт, последван от ново понижение на азиатските борси до най-ниски нива за годината.
Но от борсата NYSE Euronext съобщиха, че стартът на търговията на фондовите индекси ще бъде забавена, тъй като борсата има "технически" проблеми с въвеждането на ордери за търговия от всички членове на регулирания пазар. Очаква се стартирането на Euronext да стане факт в 11:00 ч.
Немският индекс DAX се повишава с 0,1%, френският CAC40 е без промяна, а лондонският FTSE100 се повишава с 0,2%. Вероятно след рестартирането на борсата Euronext ще се активизира и търговията на отделните фондови пазари в Европа.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Снощи американските фондови индекси отбелязаха едно от най-солидните си понижения от началото на годината, като индексът DJIA затвори със спад от 1,43% в 1460,69 пункта, S&P500 загуби 1,38%, падайки до 1608,90 пункта, а технологичният индекс Nasdaq отписа 1,27% от стойността си, затваряйки в 3401,28 пункта.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на 4-часова база)
За това рязко повишение на напрежението (известно във финансовите среди като Risk Aversion - липса на апетит за покупки на рискови финансови активи) влияние оказват редица фактори: опасенията на инвеститорите, свързани с бъдещото на програмата на ФЕД за покупки на американски дългови книжа, смесените до слаби вчерашни данни от САЩ (особено по-слабото ADP проучване за разкрити "едва" 135 хил. нови работни места в частния сектор през май), сигналите за забавяне на китайския икономически растеж и за продължаваща рецесия в еврозоната, както и продължавщаите резки трусове на японските пазари на акции.
Азиатските борси последваха снощния спад на Уолстрийт и днес отбелязаха понижение за четвърта поредна сесия на търговия, достигайки най-ниски нива за годината (повечето азиатски индекси паднаха до най-ниските нива от ноември 2012-а година насам). Отново в центъра на вниманието беше японският индекс Nikkei, който след резки движения от над 1% и в двете посоки приключи сесията с нов спад от 0,85% до двумесечно дъно от 12903,02 пункта - под важното ниво от 13 000 пункта и след вчерашния негов срив с 3,8%. Китайският Shanghai Composite индекс падна с 1,27%, хонконгският индекс Hang Seng се раздели с 0,81% от стойността си, а австралийският индекс S&P/ASX 200 падна с 1,12%.
Днес вниманието на инвеститорите ще бъде насочено към заседанията на ЕЦБ и на АЦБ, въпреки че не се очаква промяна (понижение) на лихвите и от двете водещи европейски централни банки. Ще се следят и данните за безработицата във Франция (безработицата през първото тримесечие удари рекорден връх от 10,8%), в Испания и в Гърция, данните за промишлените поръчки в Германия и важните седмични молби за социални помощи при безработица в САЩ. Известен интерес ще представляват и резултатите от днешните аукциони за емитиране на нов дълг в Испания и Франция.
Но ключов фактор за бъдещото поведение на фондовите пазари и на глобалните капиталови пазари остават утрешните данни за новите работни места и за безработицата в САЩ през месец май.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..