Европейските фондови борси отварят "на червено", следвайки поредния спад на азиатските борси до най-ниските нива за 2013-а година, след като инвеститорите бяха разочаровани от днешното решение на Японската централна банка да не предприеме допълнителни стимулиращи мерки в опит да успокои турболенциите на японските финансови пазари.
Вниманието ще се насочи към изслушването от Германския конституционен съд в Карлсруе на обвиненията относно OMT програмата на ЕЦБ (за покупки на държавни облигации на дългово-проблемни страни от еврозоната).
Конституционният съд ще започне да обсъжда законосъобразността на OMT програмата на ЕЦБ. С оглед независимостта на ЕЦБ, германският съд не може да обяви тази програма като противозаконна, но на теория той може да предяви иск, който да затрудни бъдещето на централната банка, заявиха анализатори от Capital Economics. Изглежда вероятно, че немският съд ще настоява за включване на допълнителни условия при евентуалното активиране на OMT програмата, както направи преди време с Европейския спасителен механизъм (постоянната Европейска спасителна програма - ESM) и това може да ограничи нейната ефективност.
Общият европейски индекс Stoxx 600 се понижава с 0,61% в началото на днешната търговия, немският DAX отбелязва спад от 0,78%, френският CAC40 от 0,52%, а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,53%. Спад от 0,8% и от 0,86% отбелязват и италианският индекс FTSE MIB и испанският Ibex-35.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Негативният старт на европейските борси следва поредното понижение на азиатските акции до нови най-ниски дъна от началото на годината, след като ЯЦБ не оправда надеждите за предприемане на допълнителни мерки в опит да ограничи турболенциите на японските финансови пазари от последни дни. Решението на централната банка да запази без промяна досегашната агресивна парична политика провокира спад от 1,45% на японският индекс Nikkei, Hang Seng губи 1,2%, а южнокорейският индекс Kospi се понижава с 0,62%, като китайските фондови пазари и днес остават в официална почивка. Повечето азиатски борси удариха нови дъна за 2013-а година с оглед и тревогите на инвеститорите относно бавния икономически растеж на Китай и оставащата несигурност около бъдещето на стимулиращата програма на ФЕД на САЩ (програмата за "количествени улеснения"). Тези опасения се отразяват негативно и върху настроението на европейските борси и на пазарите на акции на Уолстрийт.
Днес пазарите в Европа ще следят важните данни за индустриалното производство във Великобритания през април, последвани от оценката на NIESR за икономическия растеж (за БВП) на Острова за последните три месеца до края на май.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..