Паниката на азиатските и европейските борси се пренесе отчасти и на Уолстрийт

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Американските фондови индекси отбелязват понижение на старта на търговията на Уолстрийт, следвайки солидния спад на борсите в Азия и Европа.

Катализатор за днешното низходящо движение на глобалните пазари на акции беше решението на Японската централна банка да не повиши своята и без това доста агресивна програма за парични стимули. Опасенията на инвеститорите в последно време, че водещите централни банки ще започната да забавят "помпането" на свежи средства на паричните пазари е в основата на низходяща корекция на фондовите борси и причина за спад на цените на стоковите пазари. През миналата седмица ЕЦБ се въздържа да предприеме нови стимулиращи мерки (да понижи лихвите в еврозоната), АЦБ отдавна "замрази" своята програма за "количествени улеснения", като в същото време остава открит въпроса, кога Фед на САЩ ще започне да намалява размера на месечните покупки на американски дългови книжа за 85 млрд. долара.

Липсата на свеж "мирис" на прясно напечатани пари, сигналите за забавяне на икономическия растеж на Китай, продължаващата рецесия в Еврозоната, както и несигурността в силата на икономическото възстановяване на САЩ, карат инвеститорите на глобалните капиталови пазари да прибират печалби от закупените по-рано през годината акции. Днешното ново рязко повишение на политическото напрежение в Турция допълва тези страховете.

И трите американски фондови индекса са "на червено", но парирайки част от първоначалните загуби от около 1% след относително добрите данни за бизнес запасите и бизнес продажбите в САЩ през април. Индексът на "сините чипове" Дау Джоунс пада с 0,55%, широкият индекс S&P500 с 0,68%, а технологичният Nasdaq с 0,63%.

Европейските пазари на акции остават в солиден спад, като широкият индекс FTSEurofirst 300 губи 1,5%, достигайки шестседмични дъна. Германският индекс DAX пада с 1,65%, френският CAC40 с 1,49%, а британският FTSE100 с 1,69%.

Най-солидни трусове има на фондовите борси на нововъзникващите (развиващите се) пазари, тъй като през последните дни има все по-ясни сигнали, че глобалните инвеститори се изтегля от тях.

Нервността на инвеститорите относно възможността за предстоящо "затягане" на кранчето на прясно напечатани пари засегна и стоковите борси. Фючърсите на петрола тип Брент падат с 1.55% към 102,34 долара за барел, а на американският лек суров петрол с 1,2% към 94,60 долара за барел. Фючърсите на златото губят около 1%, падайки към триседмично дъно около 1371 долара за тройунция, а на медта отбелязват спад от 1,73%, като удариха едномесечно дъно около 7065 долара на тон.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27