"Разчистването" на протестиращите на истанбулския площат "Таксим" от стотици полицаи, които използват за целта водни оръдия, сълзотворен газ и гумени куршуми, доведе до нов натиск на турските финансови пазари.
По-рано през деня турската лира удари ново дъно от октомври 2011-а насам спрямо "кошницата" валути (евро и долар) около 2,2205. Но новият спад на лирата се ограничи, след като Турската централна банка обяви, че ще интервенира на валутния пазар чрез продажби на долари (и евро), ако продължи прекомерната волатилност в цените и това заплаши финансовата стабилност на страната. След изказването на банката турската лира върна към нивото около 2,1500 спрямо "кошницата" валути евро/долар.
Но новото рязко повишение на напрежението в столицата на Турция доведе до пореден спад на истанбулската борса с около 2% и до повишение на напрежението на дълговия пазар.
Цената на застраховката срещу фалит на Турция - т. нар. петгодишни CDS (Credit Default Swaps) се повишава с 8 пункта до 190 базисни пункта (т.е. 190 хил. евро като гаранция/застраховка за петгодишен турски дълг за 10 млн. евро). Това е най-високото ниво на застраховка на Турция срещу фалит от юли 2012-а година.
Ако ескалацията на социалното напрежение продължи за по-дълъг период от време, това неминуемо ще навреди на икономическата активност и на растежа на Турция. По-рано днес бяха оповестени добри данни за растеж на БВП от 3% през първото тримесечие на годината - над прогнозите за растеж от 2,3%, но за сега далеч от правителствените прогнози за икономическия растеж от 4% през настоящата година.
Бяха оповестени и доста негативни данни за рязко повишение на дефицита по текущата сметка на Турция до 8,17 млрд. долара през април след дефицит за 5,5 млрд. долара през март. Този огромен дефицит се финансира предимно чрез краткосрочни парични потоци, но с оглед ескалацията на кризата в страната чуждите инвеститори вече изтеглят своите капитали. Това може да доведе до сериозни финансови проблеми в бъдеще.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..