Очаква се европейските фондови борси да отворят с лек спад след вчерашното доста солидно низходящо движение, тъй като инвеститорите продължават да се опасяват, че Фед на САЩ може в скоро време да намали размера на своята програма за "количествени улеснения".
Разочарованието на финансовите пазари от вчерашната липса на допълнителни стимулиращи политики от страна на Японската централна банка също продължава да оказва негативно влияние върху склонността за риск-апетит, като и днес азиатските борси приключиха "на червено", следвайки снощното низходящо движение на Уолстрийт.
Преди старта на европейската търговия фючърсите на общия европейски индекс на "сините чипове" Eurostoxx 50 се понижават с 0,2%, на немския индекс DAX с 0,3%, на френския CAC40 с 0,2% и на британския индекс FTSE100 с 0,3%. Вчера европейските борси приключиха на средна загуба от около 1,2% и така повечето борси в Европа вече са с около 6% под техните върхове от края на май.
По-рано през деня азиатските борси също продължиха своето низходящо движение, като японският индекс Nikkei затвори със спад от 0,21%, южнокорейският Kospi падна с 0,56%, а австралийският индекс S&P/ASX с 0,68%. Днес борсите в Китай, Хонконг и Тайван бяха затворени за официални празници.
Опасенията за скорошно "затягане на кранчето" на прясно напечатани пари от водещи централни банки (и най-вече от страна на Фед) доведе снощи и до спад на акциите на Уолстрийт, като индексът "Дау Джоунс" затвори с понижение от 0,76%, S&P500 със загуба от 1,01%, а технологичният индекс Nasdaq отчете спад от 1,06%.
Днес вниманието на играчите на европейските финансови пазари ще бъде насочено към данните за инфлацията в редица страни от еврозоната (в т.ч. на Германия, Франция, Испания и Италия). Интерес ще представляват и данните за пазара на труда във Великобритания и за индустриалното производство в еврозоната.
Ще продължи да се следи за новини от втория ден на заседанието на германския Конституционен съд относно законосъобразността на мерките, предприети от ЕЦБ по време на европейската дългова криза с акцент върху ОМТ програмата на банката за покупки на държавни облигации на страни с дългови проблеми в еврозоната. Съдът ще трябва да се произнесе дали антикризисните мерки, предприети от ЕЦБ (и най-вече одобрената, макар и все още нестартирала ОМТ програма на банката) не нарушават Европейските договори и дали те не принуждават "Бундесбанк" (Германската централна банка) да превишава своя мандат, както и дали те не нарушават бюджетните правила на "Бундестаг" (долната камара на немския парламент). Окончателното решение на Конституционния съд обаче ще стане факт през есента - след предстоящите на 22-ри септември парламентарни избори в Германия.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..