Сривът на азиатските борси се пренесе и на европейските фондови пазари

Снимка: Архив

Европейските пазари на акции се намират в нов солиден спад, следвайки подновената паника на азиатските борси и сривът на японският фондов индекс Nikkei с 6,35% - вторият най-голям еднодневен спад на японските акции от повече от две години насам.

Основните причини за поредното рязко повишение на напрежението на глобалните финансови пазари (повишение на Risk Aversion - нежеланието на инвеститорите за покупки на рискови финансови активи) са няколко. Финансовите пазари остават притеснени и несигурни относно важния въпрос - кога Фед на САЩ ще започне да намалява стимулиращата програма за "количествени улеснения", появяват се опасения, че "Абеномиката" (политиката на японския премиер Абе) няма да успее да изпълни своето предназначение (за възстановяване на японската икономика и справяне с многогодишната дефлация в страната). Запазват се и страховете около по-слабия от очакванията икономически растеж в Китай и в т.нар. "развиващи се" икономики, както и за растежа в световен план с оглед юнския по-негативен доклад за световното икономическо развитие на Световната банка.

Новата политическа криза в Гърция около решението на правителството да закрие обществената радио и телевизионна медия ERT, както и продължаващите протести и сблъсъци с полицията в Турция са фактори, засилващи допълнително напрежението на глобалните финансови пазари.

Всички това доведе до солиден негативен старт на европейските фондови пазари, като повечето европейски акции удариха нови 7-седмични дъна при старта на днешната търговия.

Широкият европейски индекс Stoxx Europe 600 отчита спад от 1,6% и може да отбележи солидни загуби за четвърти пореден ден на търговия. Немският индекс DAX се понижава с 1,77%, пробивайки под важното ниво от 8000 пункта за пръв път от началото на месец май и за сега удари 6-седмично дъно около 7973 пункта. Френският CAC40 отчита по-скромна загуба от 1,05%, британският FTSE100 пада с 1%, а италианският индекс MIB и испанският Ibex-35 са "на червено" съответно с 1,03% и с 1,17%.

Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)

По-рано през деня азиатските борси се сринаха до многомесечни дъна, следвайки новият кошмарен спад на японския индекс Nikkei с 6,35%. Днешният срив на Nikkei беше вторият най-голям негов еднодневен спад от повече от две години насам и по този начин той вече се търгува с около 21% под върха достигнат на 23-и май. Спад с над 20% се счита от участниците на финансовите пазари като навлизане в т.нар. "мечи" пазар след продължилото 6-месечно възходящо рали на японския пазар на акции.

Китайският индекс Shanghai Composite падна с 2,83% до 2148 пункта, като по-рано през деня удари ново 6-месечно дъно към 2127,15 пункта след трите дни почивка за китайските финансови пазари. Хонконгският индекс Hang Seng загуби 2,26% от стойността си (най-силен еднодневен спад от май 2012-а година насам), а австралийският индекс S&P/ASX 200 затвори с понижение от 0,61%, въпреки днешните по-добри данни за пазара на труда в страната през месец май.

Снощи и инвеститорите на Уолстрийт бяха повлияни от глобалното повишение на напрежението на финансовите пазари, като индексът DJIA затвори с понижение от 0,84%, S&P500 падна с 0,84%, а технологичният индекс Nasdaq с 1,06%.

Графика на американския фондов индекс S&P500 (на 4-часова база)

Дали днешната нова паника на фондовите борси ще се задълбочи, или ще има известно успокоение сред инвеститорите, ще зависи до голяма степен от следобедните важни икономически данни от САЩ. От 15:30 ч. се очакват важните данни за продажбите на дребно през май и молбите за помощи при безработица през последната седмица. Това са едни от последните по-значими икономически индикатори в САЩ преди ключовото заседание на Федералния резерв през следващата седмица (на 19-и май).

Известен интерес за инвеститорите в Европа ще представляват и резултатите от аукциона за три, пет и 15-годишни италиански държавни облигации (след 12:00ч.).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27