Европейските фондови пазари отварят предпазливо, следвайки драматичните загуби от миналата седмица, тъй като инвеститорите продължават да се безпокоят относно сигналите за намаляване на стимулиращите мерки за американската икономика на Фед и страховете за възможна ликвидна криза в китайската банкова система.
Европейският широк фондов индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,15%, немският индекс DAX се повишава с 0,18%, френският CAC40 е на загуба от 0,12%, а британският FTSE100 е "на зелено" с 0,13%.
По-рано през деня азиатските борси понесоха нов много силен удар, като редица индекси удариха 9 и 1/2-месечни дъна.
Негативно влияние оказват и понижените прогнози на американската банка Goldman Sachs за китайската икономика. Инвестиционна банка вече очаква растеж на БВП на Китай през 2013г. от 7,4% спрямо предишна прогноза за растеж от 7,8% и растеж от 7,7% през 2014-а година спрямо предишни очаквания за икономическа експанзия от 8,4%.
Китайският фондов индекс Shanghai Composite се срина с 5,3% след информации през уикенда, че Пекин няма да промени настоящата затягаща парична политика, въпреки опасенията на финансовите пазари за риск от ликвидна криза в банковата система на страната. Тези страхове, в комбинация с продължаващите тревоги, че Фед ще започне да редуцира програмата за "количествени улеснения" до края на годината доведоха до солиден спад и на останалите азиатските пазари. Хонконгският индекс Hand Seng затвори със загуба от 2,26%, японският Nikkei падна с 1,26%, южнокорейският Kospi с 1,31%, а австралийският индекс S&P/ASX загуби 1,47% от стойността си.
Сега вниманието на европейските инвеститори се насочва към важното проучване на Ifo института за бизнес климата в Германия през юни, индексът на потребителското доверие в Италия и проучването за бизнес доверието в Белгия. Ще продължи да се следи и развитието на политическата криза в Гърция, след като в края на миналата седмица малката партия "Демократична левица" реши да се оттегли от управляващата тройна коалиция на премиера Самар (в която още участват "Нова демокрация" и ПАСОК).
Европейският банков сектор също ще бъде във фокуса на внимание, след като срещата на ЕКОФИН през уикенда не успя да постигне споразумение относно начините за обща регулация и преструктуриране на проблемни търговски банки в еврозоната и в ЕС.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..