Китайският фондов пазар се оказа под нов силен натиск от разпродажби в началото на днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите остават разтревожени за липсата на парична ликвидност в китайската банкова система. Допълнителна доза адреналин в тази посока дадоха днешните резултати от аукциона на Китайската централна банка (PBoC) за доставяне на парична ликвидност. Оказа се, че днес банката не е добавила или изтеглила ликвидност чрез репо инструменти, което запазва високи междубанковите лихви на китайския паричен пазар - около 6,5%, въпреки, че има известен спад от 7,53% през вчерашната търговия, когато китайският фондов индекс Shanghai Composite се срина с 5,3%.
Напрежението около китайския паричен пазар беше подсилено и от негативен анализ във финансово издание Barron's със заглавие: "Надвисващата над Китай кредитна криза". Това провокира първоначален нов силен срив на китайския фондов пазар, като индексът Shanghai Composite падна с поредни над 5% (спад от 5,8%), преди да последва известно успокоение и индексът да върне до понижение от "едва" 2,28% към края на азиатска търговия около 1918 пункта - най-ниско ниво от декември 2008-а година. Повод за това ограничаване на част от новите солидни загуби на китайската борса дават слуховете за предстоящата извънредна среща между китайските финансови власти с участието и на Китайската централна банка.
Графика на Китайския фондов индекс SSEC (на седмична база)
Опасенията за китайска кредитна криза и засилените очаквания за предстоящо понижение на програмата за парични стимули на Фед доведоха до нов спад на азиатските фондови борси. Японският индекс Nikkei падна с 1,22% към 12903 пункта (пробивайки под важното ниво от 13000 пункта), южнокорейският Kospi с 1,22%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,24%. Има известна стабилизация на индекса Hang Seng, който отчита понижение от едва 0,1% към края на днешната азиатска търговия.
Парирането на първоначалния нов солиден спад на азиатските борси в края на търговията оказва позитивно влияние и на европейските фондови фючърси преди старта на днешната търговия. Фючърсите на общия индекс Euro Stoxx 50, на британският FTSE100, на немският DAX и на френският CAC40 се повишават между 0,3% и 0,5%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..