Акциите на европейските борси се оцветиха силно в "червено" в началото на днешната търговия поради политическото напрежение в Египет, новото напрежение около Португалия и Гърция и поредните слаби икономически данни от Китай.
Общите европейски индекси FTSEurofirst 300 и Stoxx 600 отварят със спад от над 1%, германският индекс DAX губи 1,56% от стойността си, френският CAC40 пада с 1,58%, а британският FTSE100 с 1,18%, следвайки спада на азиатските фондови борси с над 1%.
За днешното рязко повишение на напрежението сред инвеститорите влияние оказват редица фактори. В Египет продължават сериозните безредици след като президентът на страната Морси отхвърли призива да подаде оставка. Това провокира солиден ръст на цените на петрола (фючърсите на американския лек суров петрол скачат с 1,32% към 101 долара за барел, а на петрола тип Брент с 0,51% към 104,50 долара за барел) поради страховете, че египетската криза може да засегне целия регион на Близкия Изток и да доведе до проблеми с добива на "черното злато". Този ръст на петролните цени на фона на слабото глобално икономическо развитие (с изключение на САЩ) е негативен фактор за риск-апетита на международните инвеститори.
Напреженията около Португалия (след оставката на финансовия министър Гашпар) и Гърция (с мисията на Тройката международни кредитори на страната) представлява "европейският принос" за днешния спад на пазарите на акции.
Оповестените по-рано днес не много убедителни данни за активността в сектора на услугите на Китай през юни подсилват опасенията за слаб растеж на втората по сила икономика в света.
Сега вниманието на европейските инвеститори се насочва към проучванията за активността в сферата на услугите през юни на еврозоната, Великобритания и САЩ, данните за продажбите на дребно в еврозоната и следобедната серия важни американски икономически данни - ADP проучването за новите работни места в частния сектор през юни, за търговския баланс през май и редовните данни за седмичните молби за помощи при безработица.
Днешните трусове на финансовите пазари са провокирани отчасти и от факта, че търговията е относително тънка и неликвидна преди утрешния официален почивен ден в САЩ (Денят на независимостта), утрешното заседание на ЕЦБ и петъчните ключови данни за американския пазар на труда.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..