Португалският премиер Педру Пасуш Коельо заяви, че е била намерена формула за запазване на стабилността на коалиционното правителство, но той отбеляза, че все още трябва да бъде постигнато споразумение по всички детайли, за да се сложи край на политическата криза.
Това негово изявление става факт, след като на три пъти проведе срещи с младшия партньор в управляващата коалиция - партията CDS-PP, само в рамките на последните 24 часа в опит да запази стабилността на правителството и по този начин да се избегне опасността от проблеми със спасителната програма за Лисабон на международните кредитори, която е в размер на 78 млрд. евро.
Оставката по-рано през седмицата на португалския финансов министър Витор Гашпар беше последвана от оставката на външния министър Пауло Порташ, който е и лидер на партията CDS-PP. Това доведе до реален риск от изтегляне на малкия коалиционен партньор от правителството, което от своя страна би довело до загуба на управляващото парламентарно мнозинство и риск от предсрочни избори в страната, намираща се в най-дълбоката рецесия от 70-те години на миналия век досега.
Коельо каза, че решението ще включва пътища за гарантиране на политическата подкрепа за португалския кабинет от страна на партията CDS-PP и добави, че решението на Порташ да подаде оставка като външен министър е било лично, а не партийно.
Въпреки оптимистичното изявление на Коельо, той не даде детайли по постигнатото споразумение, като окончателното решение все още зависи от продължаващите и през следващите дни преговори с Порташ.
Окончателното споразумение трябва да бъде одобрено от президента на страната Анибал Каваку Силва, който ще има среща с всички лидери на политическите партии в понеделник.
Информациите за скорошно намиране на решение на политическата криза в Португалия доведе до известно успокояване на финансовите пазари в страната. Лисабонският фондов индекс PSI-20 отбеляза ръст от 3,7% след срив с 5,3% от предишния ден, а лихвите на 10-годишните португалски дългови книжа се понижиха с 16 пункта към 7,34%, след като в сряда скочиха до 8,18% - най-високо ниво от ноември 2012-а година.
Очаква се ЕС и МВФ да започнат техния пореден преглед на икономиката и спасителната финансова програма на Португалия на 15-и юли, но настоящата политическа криза може да отложи планираната визита на мисията на Тройката.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..