Португалският президент предупреди за неуспешно завръщане на страната на паричния пазар

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Президентът на Португалия Анибал Каваку Силва предупреди, че би имало негативен сценарий за страната, ако тя не успее да се върне на паричните пазари, както е планирано през 2014-а година поради негативни външни събития или нестабилна вътрешна политика.

Неспособността да се завърнем на дълговите пазари през 2014-а година може да стане факт, ако Тройката не се окаже готова да даде позитивен доклад за изпълнението на спасителната програма за Португалия, заяви Силва.

Анализатори предупреждават, че политическата криза, която удари страната през настоящата седмица, може да разстрои досегашния гладък процес на напредък в спасителната финансова програма на Европейския съюз и МВФ за 78 млрд. евро. Това от своя страна може да попречи на Португалия да се завърне на финансовите пазари, откъдето да започне отново да се самофинансира, след края на спасителната програма в средата на 2014-а година.

Междувременно управителят на португалската централна банка и член на ЕЦБ Карлос Коща каза, че състоянието на португалския вътрешен и външен дълг е "наистина тревожно". Той посочи, че нивата на външния дълг ограничават възможността за стимулираща икономическа политика. Според него икономическият растеж през 2014-а година ще бъде слаб, но все пак позитивен (ще бъде сложен край на най-тежката рецесия в страната от 70-те години на миналия век досега).

Коща каза, че Португалия ще изпълни условията по спасителната финансова програма, но населението и политиците чувстват, че страната може да се провали в изпълнението на заложените цели. Поради това ще е необходим политически консенсус за възможно спокойно излизане от спасителната финансова програма.

Ние трябва да преосмислим естеството на програмата за строги мерки на икономии, допълни португалският представител в ЕЦБ Карлос Коща.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10