Решението на Европейската централна банка от миналата седмица да определи бъдещи насоки за своята парична и лихвена политика не представлява промяна на стратегията на банката, заяви днес шефът на Бундесбанк и виден член на ЕЦБ Йенс Вайдман.
Въпреки че има рискове, свързани с прекалено ниските лихви, текущите икономически условия оправдават тези рискове, посочи той, но допълни, че ЕЦБ ще повиши лихвите, ако условията оправдаят подобна мярка.
Повод за негово изявление беше изказването на президента на ЕЦБ Марио Драги след края на заседанието на банката миналия четвъртък. Тогава Драги заяви, че ЕЦБ ще запази лихвите в рекордно ниските нива или дори в по-ниски нива за "продължителен период".
Днес Вайдман заяви: Няма промяна в стратегията на банката. Това е опит да обясним по-лесно нашата ориентация за паричната политика, така че тя да се разбере от възможно най-голям брой участници на финансовите пазари. Това не представлява историческа промяна в комуникацията на ЕЦБ относно нейната парична политика, а по-скоро опит да се даде по-ясна ориентация за паричната политика във времена на висока несигурност.
Вайдман също така каза, че в светлината на потиснати инфлационни очаквания и умерено развитие на кредитните пазари, "настоящото ниско лихвено равнище е оправдано". Все пак, той повтори своето често изразявано предупреждение, че запазването на рекордно ниските лихви не е "без странични ефекти." Структурните реформи могат да се забавят и могат да се натрупат рискове за финансовата стабилност, посочи той. Колкото по-дълго останат ниските лихви, толкова по-големи рискове ще има, предупреди Вайдман.
Той каза, че оповестените от ЕЦБ бъдещи насоки за лихвената политика не трябва да изключват, че лихвите могат да бъдат увеличени своевременно, ако в бъдеще се увеличи ценовият натиск.
Вайдман не се въздържа да повтори своята обща критика за паричната политика, заявявайки, че тя е отишла прекалено далеч в "неизвестна и доста опасна територия." Той отново заяви, че програмата на ЕЦБ за закупуване на държавни облигации на проблемни страни (OMT програмата) води до неуместни рискове за еврозоната.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..