Европейските фондови борси отварят "на зелено" за пета поредна сесия на търговия, следвайки снощното възходящо рали на Уолстрийт (рекорден исторически връх на затваряне на индексите S&P500 и DJIA) и новата доза риск-апетит, която инжектираха Фед и неговият шеф Бернанке, намалявайки опасенията за скорошно понижение на паричните стимули на Американската централна банка.
Снощи американският индекс S&P500 се повиши с 1,36% до нов исторически връх на затваряне от 1675,02 пункта (малко под рекордния връх около 1687 пункта от 22-ри май), а индексът DJIA затвори с ръст от 1,11% в 15 460,92 пункта - рекордно ниво на затваряне на индекса и малко под неговия исторически връх, който беше ударен на 22-ри май около 15 542 пункта. Технологичният индекс Nasdaq се повиши с 1,63% до нов 12-годишен връх от 3578,30 пункта.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на дневна база)
Движението на азиатските борси по-рано през деня беше смесено поради подновените опасения за икономическия растеж в Китай, след като китайският финансов министър понижи прогнозите за растеж на БВП за настоящата година до 7% от предишните правителствени прогнози за икономически растеж от 7,5%.
Това доведе до спад на китайския индекс Shanghai Composite с 1,57%, спад на индекса Hang Seng с 0,72% и на южнокорейския индекс Kospi с 0,41%. Японският индекс Nikkei приключи днешната търговия с повишение от 0,23%, а австралийският S&P ASX 200 се повиши с 0,17%. Въпреки това смесено поведение на азиатските борси те приключиха с добро възходящо седмично рали.
Европейските борси отварят "на зелено", като индексът FTSEurofirst 300 се повишава с 0,3% (ръст за пети пореден ден на търговия) към нов 5-седмичен връх от 1199 пункта пункта, германският индекс DAX се повишава с 0,26%, френският CAC40 с 0,19%, а британският FTSE100 с 0,12%.
Графика на немския фондов индекс Dax (на дневна база)
Вниманието на европейските инвеститори днес ще се насочи към окончателните данни за инфлацията през юни в Испания и Италия и към важните данни за индустриалното производство в еврозоната. Следобед се очакват данните за цените на производител (PPI индекса) в САЩ през юни и предварителните данни за потребителското доверие през юли, според проучването на Университета в Мичигън.
По-късно през деня има и серия изказвания на представители на Фед, като ще говорят Джон Уилямс, Чарлс Плосер и Джеймс Булард.
Въпреки поредния позитивен старт на европейските борси и продължаващия риск-апетит след новините от Фед (за по-късно от очакванията за редуциране на паричните стимули?) и ангажиментите на ЕЦБ и АЦБ да запазят ниските лихви в "обозримо бъдеще", днешната търговия може да се окаже предпазлива. Не е изключено да има частично прибиране на печалби от дълги позиции в акции пред уикенда на фона на силното възходящо рали от понеделник насам и преди очакваните в понеделник важни данни за БВП на Китай през второто тримесечие на годината.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..