Европейските акции отварят с предпазливо повишение, следвайки позитивното движение на азиатските борси, след като данните за БВП на Китай потвърдиха прогнозите за забавяне на икономически растеж до 7,5% през второто тримесечие от 7,7% за първите три месеца на годината и не се оправдаха някои опасения за по-драматично забавяне на растежа на втората по сила световна икономика.
Общият Европейски индекс FTSEEurofirst 300 отваря с повишение от 0,3%, продължавайки доброто възходящо движение от миналата седмица. От началото на юли насам европейските акции поскъпнаха с близо 8% поради подновения риск-апетит на инвеститорите около очакванията, че водещите централни банки (особено европейските) ще продължат със стимулиращите политики в "обозримото" бъдеще.
Общият европейски индекс Stoxx600 стартира с ръст от 0,47%, немският индекс DAX се повишава с 0,45%, британският FTSE100 с 0,5%, а френският CAC поскъпва с 0,57%.
Този подновен риск-апетит на европейските финансови пазари е факт въпреки решението на агенция "Фич" от края на миналата седмица да понижи топ "ААА" кредитния рейтинг на Франция и продължаващата политическа криза в Португалия.
Днес няма важни икономически данни от Европа, като инвеститорите ще акцентират върху следобедните ключови данни от САЩ за продажбите на дребно през юни и индекса за промишлената активност в региона на Ню Йорк за юли (от 15:30 ч.).
И през настоящата седмица ще се следят финансовите отчети за последното тримесечие на годината на водещите американски компании, като днес се очаква отчета на голямата банка Citigroup.
Ключов фактор за по-нататъшната посока на движение на финансовите пазари ще представляват полугодишните показания на президента на Фед Бен Бернанке (известни като Humphrey-Hawkins) пред финансовата комисия на Конгреса на САЩ в сряда. След изненадващата стенограма от последното заседание на Фед и последвалото също толкова изненадващо изказване на Бернанке през миналата седмица, които парираха очакванията за скорошно понижение на паричните стимули на Федералния резерв, инвеститорите ще следят "под лупа" важното изказване на Бен в сряда. Не е изключено Бернанке да се опита да "проясни" позицията на Фед относно близкото бъдеще на програмата за "количествени улеснения" и дали в крайна сметка резервът няма да започне да намалява покупките на американски ценни книжа (за 85 млрд. долара на месец) през септември.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..