Днес има предпазлив негативен старт на европейските пазари на акции след снощното слабо повишение на фондовия пазар на Уолстрийт и днешното смесено поведение на азиатските борси.
От една страна, инвеститорите са предпазливи, след като снощи шефът на Фед Бернанке потвърди, че Централната банка ще запази в краткосрочен план политиката на парични стимули и на рекордно ниските американски лихви и че по-нататъшните стъпки на Резерва изцяло ще зависят от постъпващите икономически данни.
От друга страна, негативно влияние днес могат да окажат по-слабите финансови резултати за последното тримесечие на голямата европейска мобилна компания Ericsson и на финландската компания Wartsila, както и понижените прогнози за приходите през 2013-а година на най-голямата в света компания за компютри и компютърно чипове Intel. Американският гигант Intel заяви след края на снощната търговия на Уолстрийт, че понижава своите капиталови разходи поради по-слабите продажби на персонални компютри и поради икономическата слабост в Китай.
Германският софтуерен гигант SAP AG също обвини по-бавния китайски икономически растеж като основна причина за понижение на очакваните приходи на компанията през настоящата година.
Днес инвеститорите ще следят финансовите резултати на европейския гигант Nokia и на водещите американски компании Morgan Stanley, Mocrosoft и Google.
Общият европейски индекс FTSEurofirts 300 отваря с понижение от 0,3%, след като вчера приключи с понижение от 0,6%. Немският индекс DAX отваря със загуба от 0,4%, френският CAC40 с 0,3%, а британският FTSE100 пада с 0,1%.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
И днес вниманието на финансовите пазари ще бъде насочено към показанията на шефа на Фед Бернанке пред банковата комисия на Сената (от 17:00 ч.), след като вчера той представи своя шестмесечен доклад за икономиката на САЩ и за политиката на Федералния резерв пред финансовата комисия на Конгреса.
Интерес ще представляват и важните британски данни за продажбите на дребно, както и аукционите за емитиране на нови дългови книжа в Испания и Франция. Следобед от САЩ се очакват данните за седмичните молби за социални помощи, важният индекс на промишлената активност на Фед на Филаделфия за юли и Водещият икономически индикатор за месец юни.
Снощи фондовият пазар на Уолстрийт приключи със слабо повишение, като индексът DJIA се повиши с 0,12%, а технологичният индекс Nasdaq с 0,32%. Широкият индекс S&P500 затвори с повишение от 0,26% в 1680,90 пункта, като по-рано през търговията се повиши до 1685,75 пункта. Но S&P500 засега не успява да затвори над новия рекорден връх на затваряне от понеделник към 1682,50 пункта и да се покачи над историческия негов връх от 1687,18 пункта, който беше ударен на 22-ри май.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на дневна база)
Днешното поведение на азиатските борси беше смесено, като японският индекс Nikkei се повиши с 1,32%, а австралийският индекс S&P/ASX се повиши с 0,24%. Но опасенията, свързани със забавянето на китайската икономика, доведоха до солиден спад на китайския индекс Shanghai Composite с 1,6% и на индекса Hangs Seng с 0,16%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..