Европейските фондови борси отварят предпазливо "на зелено" след печалбите на азиатските пазари на акции, като инвеститорският оптимизъм е подкрепен от добрите оценки за японската икономика, от позитивните новини от Китай и от обещанието на португалския премиер Педру Коельо да запази стабилността на правителството и да продължи да изпълнява спасителната финансова програма на ЕС и МВФ.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 се повиши в началото на днешната търговията с 0,42% - ръст за пета поредна сесия на търговия, немският индекс DAX е "на зелено" с 0,37%, френският CAC40 се повиши с 0,34%, а британският FTSE100 с 0,47%.
По-солиден ръст отчитат борсите на европейските периферни икономики, като испанският индекс Ibex-35 скочи с 1,41%, италианският MIB с 0,82%, а португалският индекс PSI-20 бележи ръст от 1,71% след намаляване на напрежението около политическа криза в страната.
Основа движеща сила за днешния предпазлив позитивен старт на европейските борси до нови 7-седмични върхове е доброто повишение на азиатските борси. Японският фондов индекс Nikkei се повиши с 0,82%, следвайки поредната възходяща ревизия на икономическата оценка на японското правителство. Китайският индекс Shanghai Composite отбеляза ръст от 1,95% на фона на подновените надежди, че китайските власти ще предприемат нови мерки в подкрепа на втората по сила световна икономика. Повод за този оптимизъм даде изявлението на китайския премиер Ли, както и информация, че Китай ще стартира големи железопътни проекти, за да помогне за строителния сектор в страната. Южнокорейският индекс Kospi се повиши с 1,27%, индексът Hang Seng с 2,3%, а австралийският S&P/ASX с 0,3%.
Снощната търговия на Уолстрийт отново премина с превес на риск-апетита, въпреки по-слабите данни за продажбите на съществуващи жилища в САЩ през юни. Широкият индекс S&P500 се повиши с 0,2% до нов рекорден връх на затваряне на търговията от 1695,53 пункта, като по-рано през деня удари исторически връх от 1697,61 пункта. Технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0,36% до 3600,39 пункта - малко под 12-годишния негов връх около 3624 пункта от 18-и юли. Само индексът на "сините чипове" - DJIA затвори почти без промяна към 15 545,55 пункта - под рекордния връх от 18-и юли около 15 589 пункта, като негативно влияние оказа спада на акциите на Макдоналдс с 2,7% след по-слабите финансовите резултати на водещата световна компания за бързо хранене.
Вниманието на европейските инвеститори днес ще се насочи към вече оповестеното по-добро бизнес проучване във Франция през юли и към предварителните данни на Европейската комисия за потребителското доверие в еврозоната през юли (от 17:00 ч.). Днес няма важни икономически данни от САЩ, като акцентът ще се постави върху новата серия финансови отчети на водещи американски компании (DuPont и UPS) и най-вече върху финансовите показатели на технологичния гигант Apple.
Въпреки сигналите за продължаващ риск-апетит, и днес се очаква относително вяла и тънка лятна търговия, тъй като инвеститорите ще бъдат предпазливи преди утрешната серия важни икономически индикатори - за PMI индексите за бизнес доверието през юли в еврозоната, Китай и САЩ и американските данни за продажбите на нови жилища през юни.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..