Европейските фондови пазари отвориха "на зелено", въпреки солидния спад на борсите в Азия, тъй като инвеститорите са настроени оптимистично преди важните заседания през настоящата седмица на водещи централни банки (Фед, ЕЦБ и АЦБ), разчитайки че те ще потвърдят запазване на стимулиращите парични политики в обозримото бъдеще.
Основният акцент ще бъде поставен върху заседание на Федералния резерв (във вторник и сряда) и дали Централна банка на САЩ ще даде по-ясен сигнал, кога може да започне да намалява покупките на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец. Мнозинството инвеститорите обаче не очакват Фед да даде сигнал за предстоящо скорошно редуциране на програмата за "количествени улеснения".
В подкрепа за днешния първоначален риск-апетит на европейските инвеститори са и новините за сделки от тип „Сливане и Поглъщане“ на компании като Publicis-Omnicom и Perrigo-Elan, както и парирането на солидния спад на пазара на акции на Уолстрийт в края на петъчната търговия.
Бордовете на френската компания Publicis и на американската Omnicom оповестиха план за сливане и създаване на най-голямата в света рекламна групировка за 35 млрд. долара, докато американската фармацевтична компания Perrigo се съгласи да закупи ирландската Elan, като сделката се оценява на 8,6 млрд. долара.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,57%, немският индекс DAX с 0,83%, френският CAC40 с 0,55%, а британският FTSE100 с 0,65%.
Солиден ръст от на 3% отбелязват акциите на френската компания Danone SA, след като тя оповести добри финансови резултати за последното тримесечие.
Европейските борси не са повлияни от днешното солидно понижение на азиатските фондови пазари, водено от пореден силен спад на японските акции в резултат на поскъпване на йената (доларът удари ново едномесечно дъно към 97,63 йени) и с оглед продължаващите опасения около китайския икономически растеж. Японският индекс Nikkei се срина с 3,25%, падайки до най-ниското ниво от повече от месец към 13661 пункта (най-ниско ниво от 27-и юни), като само в рамките на последни три дни на търговия загуби над 7% от стойността си. Солиден спад от 1,72% отбеляза и китайският индекс Shanghai Composite, индексът Hang Seng затвори "на червено" с 0,40%, а южнокорейският Kospi падна с 0,57%.
Днес не се очакват прекалено важни европейски икономически данни, като известен интерес ще представлява проучването за бизнес доверието в Италия през юли, данните за ипотечните заеми и бизнес/потребителски кредити във Великобритания през юни. Следобед от 17:00 ч. ще бъде бъдат оповестени данните за предстоящите (нерешени) продажби на жилища в САЩ и индекса за промишлената активност на Фед на Далас през юли.
По-късно през седмицата обаче предстоят серия важни заседания на водещи централни банки - на Фед (вторник и сряда) и на ЕЦБ и АЦБ (в четвъртък), както и ключови икономически данни от САЩ за БВП през второто тримесечие на годината (в сряда) и за американския пазар на труда през юли (в петък).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..