През уикенда бяха оповестени данните от официалното PMI проучване за активността в сектора на услугите на Китай през юли. Според китайската национална статистика PMI индексът на услугите се повиши до 54,1 пункта през юли от 53,9 пункта през юни, като това е първи негов ръст след три поредни месеца на влошаване.
Компонентата на новите поръчки остана на ниво от 50,3 пункта през юли спрямо същото ниво и през юни, но индексът на новите експортни поръчки скочи до 53,1 през юли от 50,4 пункта през юни. Компонентата на работната заетост в сектора на услугите през юли също отбеляза добро повишение до 53,0 пункта спрямо 50,0 пункта през юни (сигнал за ръст на работната заетост).
В началото на днешната търговия и банката HSBC оповести окончателните данни за активността в сектора на услугите на Китай през юли, като нейният PMI индекс през последния месец остана без промяна в 53,1 пункта спрямо 53,1 пункта през юни. Индексът на новите бизнес поръчки в сектора на услугите отскочи до 52,3 пункта през юли.
Общият PMI индекса за бизнес активността в Китай (включващ както промишления, така сектора на услугите), определян от HSBC, се понижи до 49,5 пункта през юли от 49,8 пункта през юни. Това означава свиване (спад) на бизнес активността във втората по сила световна икономика за втори пореден месец (спад на индекса под важното ниво от 50 пункта).
Подобрението на експанзията в услугите през юли е сигнал, че важна част от китайската икономика продължава да се развива добре (за разлика от промишлената активност) и показва нарастващата значимост на този сектор върху икономическия растеж на Китай. Новото китайско ръководство се опитва да пренасочи икономиката на страната от досегашното й прекомерно осланяне на износа и на дълготрайните инвестиции към вътрешното потребление.
Относително доброто PMI проучване на активността в сектора на услугите на Китай не успя да доведе до значим риск-апетит на азиатските фондови борси, които остават подвластни на оповестените в петък по-слаби данни за американския пазара на труда през юли. Китайският индекс Shanghai Composite все пак се повиши с 0,88%, а Hang Seng индексът с 0,17%. Но японският индекс Nikkei отбеляза спад с 1,44% (в резултат на повишението на йената на валутния пазар след слабите петъчни данни от САЩ), южнокорейският индекс Kospi падна с 0,37%, а австралийският S&P/ASX загуби 0,11% от стойността си.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..