Бундесбанк вижда необходимост от нова спасителна финансова програма за Гърция

Снимка: Архив

Германската централна банка Бундесбанк очаква, че Гърция ще се нуждае от нова спасителна финансова програма най-късно в началото на  следващата година, съобщава списание "Шпигел" на своя уебсайт в неделя, позовавайки се на документ на централната банка.

Според документ за "вътрешна" употреба на Бундесбанк, европейците ще трябва да вземат решение за нова кредитна спасителна програма за Гърция не по-късно от началото на 2014-а година.

Бундесбанк отказа коментар тази информация пред кореспонденти на "Уолстрийт Джърнъл".

Според "Шпигел" Германската централна банка е била настроена критично към последния транш от помощта за Гърция и към последния преглед на тройката международни кредитори (инспекторите от ЕК, ЕЦБ и МВФ) за изпълнението на настоящата спасителна програма от гръцките власти. Бундесбанк е заявила, че последният транш от гръцката помощ е бил „политически мотивиран“.

В секретния документ на Бундесбанк се посочва, че банката изпитва "сериозни съмнения" относно способността на гръцкото правителство да проведе необходимите ключови реформи, съобщава немското издание.

Международният валутен фонд одобри на 29-и юли последния транш на стойност от 1,7 млрд. евро от спасителния финансиране за Гърция. Изплащането на тези средства стана факт, след като еврозоната одобри своя дял от съвместния финансов пакет по-рано през юли и по този начин се гарантира, че Гърция няма да фалира през следващите няколко месеца.

Въпреки това, МВФ предупреди на 1-ви август, че Гърция е изправена пред недостиг от допълнително финансиране за близо 11 млрд. евро до края на 2015-а година и предупреди, че финансовата дупка може да бъде се окаже още по-голяма, ако икономическият растеж не оправдае заложените прогнози.

Говорител на германското правителство съобщи на 31-ви юли, че нито канцлерът Ангела Меркел, нито министърът на финансите Волфганг Шойбле не виждат възможност за ново преструктуриране ("окастряне" - haircut) на гръцкия дълг в бъдеще, потвърждавайки опозицията на Германия за подобна мярка, която редица икономисти твърдят, че ще бъде неизбежна при следващата "глава в дългове сага" на Гърция.

Гърция получи две спасителни финансови програми от Европейския съюз и Международния валутен фонд откакто избухна гръцката дългова криза в края на 2009 г. и в началото на 2012-а година беше предприето преструктуриране на дълга на Атина за 200 млрд. евро.

Информацията на „Шпигел“ е факт само няколко седмици преди парламентарните избори в Германия на 22-ри септември и може да окаже влияние върху изборните резултати на фона на проучванията, показващи изравнено доверие между настоящата управляваща коалиция „център-дясно“ на Меркел и левицата в лицето на Социалдемократическата партия,  Зелените и Левицата на бившите комунисти.

Новината на немското списание доведе до известен натиск от продажби на еврото в началото на днешната азиатска търговия.  Еврото падна до 1,3317 долара, след като през миналата седмица единната европейска валута се повиши до 7-седмичен връх около 1,3401 долара. Еврото регистрира и ново близо 7-седмично дъно към 127,97 йени, преди да опита отскок към 128,73 йени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10