Европейските фондови пазари отварят без ясна посока, тъй като инвеститорите са предпазливи преди важните данни за БВП на еврозоната през второто тримесечие (от 12:00 ч.) и въпреки оповестените по-рано през деня по-силни данни за икономическия растеж на Франция и Германия.
БВП на Франция отбеляза изненадващ ръст от 0,5% през второто тримесечие (при прогнози за повишение с 0,2%), а на Германия се повиши с 0,7% (при прогнози за +0,6%). Тези доста по-силни данни предполагат, че и БВП на еврозоната може да отбележи по-силен растеж от прогнозираните 0,2% през второто тримесечие, което да даде ясен сигнал, че регионът започва да се измъква от рецесията, която беше в сила през шестте предишни поредни тримесечия - най-продължителния икономически спад от старта на Единния европейски валутен съюз.
Вероятно чак след потвърждаването на край на продължилата почти две години рецесия в еврозоната, инвеститорите могат да проявят по-ясно изразен риск-апетит и желание за покупки на европейски акции и то само ако данните за БВП на еврозоната се окажат по-добри от прогнозите.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,18%, немският индекс DAX също е "на червено" с 0,08%, след първоначалния позитивен старт на борсата във Франкфурт и след като вчера се повиши с 0,7%, а френският индекс CAC40 се повишава с едва 0,05%. Бртианският индекс FTSE100 се понижава с 0,12%, като и тук инвеститорите са доста предпазливи преди важните данни за британската безработица и протоколите от последното заседание на Английската централна банка от 11:30 ч.
Солиден спад от над 4% отбелязват акциите на голямата германска компания за комунални услуги RWE AG, след като фирмата оповести финансовите си резултати за полугодието и обяви, че ще намали с около 6% своя енергиен капацитет поради спад в печалбите.
Смесено поведение отбелязаха по-рано днес и азиатските фондови пазари, като японският индекс Nikkei приключи с ново повишение от 1,32%, парирайки първоначални негативен старт на японските акции и след вчерашното рали на индекса от над 2,5%.
Китайският индекс Shanghai Composite се понижи с 0,29%, австралийският S&P/ASX 200 затвори със слабо понижение от 0,01%, а южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,57%.
Снощи фондовият пазар на Уолстрийт приключи с умерени печалби след смесените до добри данни за продажбите на дребно в САЩ през юли. Индексът DJIA се повиши с 0,2%, широкият индекс S&P500 с 0,285, а технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0,39%. И трите индекса остават под техните рекордни върхове, които бяха достигнати в началото на август, тъй като инвеститорите остават в неведение по основния въпрос на финансовите пазари - кога Федералният резерв ще започне да намалява паричните стимули.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..