Европейските фондови пазари отварят с понижение, тъй като инвеститорите прибират печалби след петте предишни сесии на добър растеж на акциите и въпреки вчерашните данни, които показаха, че през второто тримесечие икономиката на еврозоната се измъкна от продължилата 18 месеца рецесия в региона.
Данните за растеж на БВП на еврозоната с 0,3% през второто тримесечие (при прогнози за растеж с 0,2%) и доста силният икономически растеж във Франция (с 0,5% при прогнози за 0,2%) и в Германия (0,7% при прогнози за 0,6%) сложиха край на продължилата шест поредни тримесечия рецесия в региона и доведоха до ръст на европейските акции към близо тримесечни върхове.
Снощното понижение на американските акции на Уолстрийт и днешното смесено до негативно поведение на азиатските борси парират част от европейския инвеститорски риск-апетит с оглед продължаващите опасения, че Фед ще започне да намалява паричните стимули през следващия месец.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 отваря с понижение от 0,53%, немският индекс Dax отбелязва спад с 0,55%, френският CAC40 с 0,32%, а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,42%.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Солиден спад от близо 4% отчитат акциите на швейцарската застрахователна фирма Zurich Insurance Group AG, след като компанията оповести спад на нетната печалба от цели 27% през второто тримесечие. Спад от около 1,5% отбелязват и акциите на компанията Hennes & Mauritz AB, която също оповести по-слаби финансови резултати. Акциите на британския фармацевтичен гигант GlaxoSmithKline PLC се понижават с 0,7%, след като американската банка Morgan Stanley понижи своите прогнози за акциите на компанията.
Днешната европейска търговия се очаква да бъде още по-тънка и неликвидна от по принцип слабата "лятна ваканционна" търговия, тъй като голяма част от католическа Европа празнува Успение Богородично. Италианската борса почива, докато борсите във Франция, Германия и Испания са отворени, но при официален празник, което предполага много вяла търговия. Инвеститорите насочват своето внимание към важните данни за продажбите на дребно във Великобритания през юли (от 11:30 ч.), преди акцентът да се постави върху следобедната серия важни американски икономически данни.
От 15:30 ч. се очакват важните данни за американската инфлация (индекса CPI) през юли. Средните прогнози са за повишение на инфлацията през юли до 2,0% на годишна база от 1,8% през юни. Ако обаче данните се окажат по-високи (над 2,0%), това ще подсили спекулациите, че Фед ще започне да намалява паричните стимули през септември, което може допълнително да "натисне" фондовите борси. Но ако инфлацията през юли се окаже по-слаба (под 2% с оглед вчерашните по-ниски данни за PPI индекса на производствените цени), участниците на финансовите пазари могат отново да парират тези спекулативни очаквания.
Следобед се очакват и редовни седмични данни за молбите за социални помощи при безработица (от 15:30 ч.), данните за индустриалното производство през юли (от 16:15 ч.), както и важните индекси за промишлената активност през август в регионите на Ню Йорк (от 15:30ч.) и Филаделфия (от 17:00 ч.). Предстои да бъде обявен и индексът за оптимизма на строителите на жилища в САЩ през август (от 17:00 ч.).
Всички тези данни могат да затвърдят или отново да парират очакванията за предстоящо скорошно понижение на паричните стимули на Федералния резерв.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..