След двудневно закъснение японските власти опровергаха информацията на агенция Nikkei от по-рано през седмицата, че се обмисля понижение на корпоративния данък, целящо да парира негативния ефект от планираното за следващата година повишение на потребителския данък (на данък продажба).
Японският финансов министър Таро Асо заяви, че не е истина информацията на медиите, че премиерът Шиндзо Абе е поискал понижение на корпоративния данък. Според него подобно понижение на корпоративния данък няма да бъде много ефективно в настоящия момент. Асо все пак добави, че има опция за въвеждане на т.нар. "данъчна ваканция" за корпоративните инвестиции, тъй като това може да окуражи корпоративните капиталови разходи. Финансовият министър също така каза, че данните за БВП на Япония през второто тримесечие, които се оказаха по-слаби от прогнозите на финансовите пазари, подкрепят плановете за повишение на данък - продажби.
И шефът на кабинета на японския премиер - Йошихиде Суга заяви, че не е истина информацията, че Шиндзо Абе е инструктирал своите министри да обмислят понижение на корпоративния данък. Той заяви на днешна редовна пресконференция, че въпросът ще бъде дискутиран, като се вземат предвид различните мнения на бизнес сектора.
Опровержението на слуховете за предстоящо понижение на корпоративния данък в Япония доведе до рязък спад на японските акции, като фондовият индекс Nikkei падна с 2,12%, след като през предните два дни на търговия отчете ръст от близо 4% въз основна именно на тази информация.
Останалите азиатските борси се движат разнопосочно, но като цяло инвеститорите не са склонни на риск-апетит след снощния спад на американските акции на Уолстрийт поради оставащите опасения за предстоящо понижение на паричните стимули на Фед още през следващия месец.
Китайският индекс Shanghai Composite се понижава с 0,54%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 се понижи с 0,10%. Хонконгският индекс Hang Seng е без промяна спрямо вчерашните нива на затваряне, докато южнокорейският Kospi се повишава с 0,57%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..