Западът е заявил на опозицията в Сирия, че очаква да проведе въздушни удари до дни?

Снимка: Архив

Според източници, които са присъствали на среща между западни дипломати и представители на сирийската опозиция, Западът е заявил да се очакват въздушни удари в рамките на следващите дни. Целта на евентуални предстоящи въздушни удари в Сирия е да се предотврати бъдещо използване на химическо оръжие от страна на сирийските власти.

На тази среща опозицията е представила списък с потенциални цели на подобна въздушна атака.

Западните сили са препоръчали на сирийската опозиция да се подготвят за мирни преговори в Женева, въпреки предстоящото военно въздушно нападение.

Тази непотвърдена информация за предстоящо скорошно начало на въздушни удари по обекти в Сирия засилва напрежението на финансовите пазари.

Еврото падна към 1,3328 долара (малко над сутрешното дъно около 1,3322) и към нови седмични дъна около 129,83 йени и около 1,2284 швейцарски франка. Британската лира удари двуседмично дъно към 1,5480 долара. Американската валута падна към седмично дъно около 97,35 йени и се търгува малко над 0,9200 франка.

Европейските борси задълбочават спада, като немският индекс DAX вече е "на червено" с 2,04%, френският CAC40 пада с 1,93%, италианският индекс MIB с 2,37%, а испанският Ibex с 2,46%.

Фючърсите на американските фондови индекси също се "окъпаха в червено" преди старта на търговията на Уолстрийт. Фючърсите на DJIA бележат спад с 0,8%, на индекса S&P500 с 0,98%, а фючърсите на технологичния индекс Nasdaq100 падат с 1,10%.

Октомврийските фючърси на американския лек суров петрол бележат ръст от 2,11% към нов връх за годината около 108,56 долара за барел, а фючърсите на петрола тип брент се повишават с 1,76% към най-високо ниво от февруари насам около 113,00 долара за барел.

Страховете от предстояща военна офанзива в Сирия водят до бягство на инвеститорите към златото, като декемврийските фючърси на благородния метал се повишават с 2%, достигайки връх около 1422,15 долара за тройунция - точно под важния връх от началото на юни около 1422,80 долара за тройунция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10