Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че международната общност трябва да отговори на неотдавнашната атака с химическо оръжие на сирийските власти. Говорителят на министър-председателя на Великобритания беше цитиран от агенция Ройтерс да посочва, че Камерън счита химическата атака за напълно ужасяваща и подчерта, че страната обмисля подходящ отговор на тази атака на сирийските власти спрямо собственото си население.
Той каза, че има основание да се предположи, че военните сили на Великобритания разработват непредвидени извънредни планове, но отказа да посочи дали страната ще изчака за по-ясни доказателства от инспекторите на ООН за химическата атака в Сирия преди да реши да предприеме конкретни мерки.
Говорителят на Камерън заяви, че правителството ще оповести по-късно за извънредно свикване на британския парламент, който е в лятна ваканция, за да се обсъди и одобри предприемане на евентуални действия.
Това изказване на говорителя на британския премиер изглежда като нов сигнал за предстояща Западна военна интервенция в Сирия.
Ескалацията на политическото напрежение между Сирия от една страна и САЩ и Великобритания от друга доведе до трусове на глобалните финансови пазари. Европейските фондови пазари отбелязват доста солиден спад като общият индекс Stoxx Europe 600 пада с 1,22%, немският индекс DAX с 1,52%, френският CAC40 с 1,49%, а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,82%.
Още по-голям спад отбелязват борсите в Персийския залив, като индексът Tadawul на Саудитска Арабия се срива с 3,6%, основният индекс на борсата в Кувейт пада с 2,8%, а на катарската пада с 1,2%.
Страховете от възможни скорошни военни действия водят до поскъпване на американския долар и най-вече на японската йена и швейцарския франк спрямо останалите основни валути (евро, британска лира, австралийския, новозеландския и канадския долари) с оглед техния статут на "валути-убежище" при геополитически кризи.
Рисковете за предстоящ военен конфликт в Персийския залив доведоха и до ръст на цените на петрола и златото. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през октомври се повишават с 0,85% към 106,85 долара за барел, а на петрола тип брент с 0,94% към 111,78 долара за барел. Фючърсите на златото с доставка през декември бележат нов ръст от 1,35% към двумесечен връх около 1412 долара за тройунция.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..