Днес беше оповестена нова серия по-добри икономически данни от Китай, които са пореден знак, че втората по сила световна икономика отново набира скорост.
Индустриалното производство на Китай се повиши през август с 10,4% при прогнози за повишение с 9,9% и след +9,7% през юли. На месечна база индустриалното производство се повиши през август с 0,93%.
Продажбите на дребно през август отчетоха ръст от 13,4% на годишна база при очаквания за повишение с 13,2% и след повишение с 13,2% през предходния месец. На месечна база продажбите на дребно през август се повишиха с 1,17%.
Дълготрайните бизнес инвестиции, които са важна движеща сила за икономическата активност на Китай, се повишиха с 20,3% за първите осем месец на година спрямо същия период на 2012-а година, като на месечна база те отбелязаха повишение с 1,61% през август.
Днешните поредни добри китайски показатели, както и сигналите за отслабване на страховете за предстояща военна офанзива в Сирия доведоха до нов риск-апетит и възходящо движение на глобалните фондови пазари.
Азиатските регионални борси се намират в добро възходящо движение за втора поредна сесия на търговия, следвайки снощното поскъпване на акциите на Уолстрийт. Вчера и трите основни американски фондови индекса приключиха с повишение от около и над 1%, като индексът DJIA се покачи с 0,94% (ръст от 141 пункта), връщайки обратно над нивото от 15 000 пункта, а широкият индекс S&P500 се повиши с 1%. Технологичният индекс Nasdaq затвори "на зелено" с 1,26% в 3706,18 пункта, като по-рано през деня успя да покори нов 12 годишен връх от 3708,18 пункта. Основна подкрепа за силното поскъпване на акциите от технологичния сектор оказа скокът на акциите на Apple Inc. с над 10% в очакване на представянето на нови два модела на iPhone.
Инвеститорите на азиатските борси продължиха с покупките на акции, като японският индекс Nikkei се повиши с нови 1,57% след вчерашното рали от над 2% като реакция на новината, че Токио ще бъде домакин на Летните Олимпийски играчи през 2020-а година. Китайският индекс Shanghai Composite добавя нови 0,51% към стойността си след вчерашното възходящо рали с 3,4%, южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,65%, индексът Hang Seng с 0,72%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,49%.
Отслабващите страхове за предстояща военна офанзива в Сирия доведоха до понижение на цените на стоковите борси. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през октомври се понижават с 0,91% към 108,52 долара за барел (след като в петък удариха връх от 110,70 долара - малко под двугодишния връх от 28-и август около 112,24 долара), а фючърсите на петрола тип брент се понижават с 0,77% към 112,85 долара за барел. Фючърсите на златото с доставка през декември се понижават с 0,57% към 1378,80 долара за тройунция, връщайки отново трайно под 1400 долара (след близо 4-месечния връх от 28-и август около 1433,83 долара), а на среброто бележат спад с 1,4% към 23,385 долара за тройунция.
Подновеният риск-апетит на глобалните пазари на акции се очаква да се пренесе и в началото на днешната европейска търговия. Фючърсите на FTSE100, DAX и CAC40 се повишават с 0,5% до 0,6% около половин час преди официалния старт на търговията.
И тук важен фактор в подкрепа за позитивната настройка на инвеститорите се очаква да бъдат намаляващите опасения за предстоящи американски военни удари срещу Сирия. Повод за този оптимизъм за възможно дипломатично разрешаване на конфликта даде снощната серия интервюта на американския президент Обама за редица телевизионни мрежи в страната. Барак Обама посочи, че той вижда възможност за пробив в кризата със Сирия, след като вчера Русия предложи на Дамаск да се съгласи да предостави под международен контрол сирийския арсенал с химически оръжия. Американският държавен секретар Джон Кери посочи, че една подобна мярка може да предотврати планирания от САЩ и неговите съюзници военен удар срещу Сирия.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..