Европейските акции последваха добрия снощен риск-апетит на Уолстрийт и днешното възходящо движение на регионалните азиатски борси и също отвориха с повишение.
Подновеният инвеститорски интерес за покупки на акции се дължи на днешната нова серия солидни икономически данни от Китай (силен ръст на индустриалното производство и на продажбите на дребно през август) и на смекчаване на тона на американския президент Барак Обама срещу Сирия, което доведе до намаляване на страховете за предстояща военна офанзива срещу Дамаск.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,79%, немският индекс Dax бележи ръст от 1,16%, а френският CAC40 се повишава с 0,92% въпреки разочароващите данни за френското индустриално производство през юли. Британският индекс FTSE100 се повишава с 0,63%, испанският индекс Ibex-35 с 0,97%, като само индексът на борсата в Милано MIB бележи доста по-слабо повишение от 0,29% на фона на страховете за стабилността на коалиционното правителство в Италия след започналите вчера дебати в Сената за евентуално отстраняване на Силвио Берлускони от италианския парламент.
По-рано през деня азиатските борси отбелязаха повишение към тримесечни върхове след поредните сигнали за ускоряване на икономиката на Китай и намаляващите страхове за надвиснала американска военна офанзива срещу Сирия. Общият азиатско-тихоокеански фондов индекс MSCI (изключващ японските борси) се повиши с 1,2% след вчерашно поскъпване с 1,3%, достигайки най-високите нива от началото на юни.
Японският индекс Nikkei се повиши с нови 1,54% след вчерашното рали от над 2% като реакция на новината, че Токио ще бъде домакин на Летните Олимпийски играчи през 2020-а година. Китайският индекс Shanghai Composite добавя нови 1,15% към стойността си, следвайки вчерашното възходящо рали с 3,4% (което беше факт при добрите данни за китайския износ през август), южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,98%, индексът Hang Seng с 0,82%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,38%.
Снощи и трите основни американски фондови индекса приключиха с повишение от около и над 1%, като индексът DJIA се покачи с 0,94% (ръст от 141 пункта), връщайки обратно над нивото от 15 000 пункта, а широкият индекс S&P500 се повиши с 1%. Технологичният индекс Nasdaq затвори "на зелено" с 1,26% в 3706,18 пункта, като по-рано през деня успя да покори нов 12-годишен връх от 3708,18 пункта. Основна подкрепа за силното поскъпване на акциите от технологичния сектор оказа скокът на акциите на Apple Inc. с над 10% в очакване на представянето на нови два модела на iPhone.
Отслабващите страхове за предстояща военна офанзива в Сирия доведоха до понижение на цените на стоковите борси. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през октомври се понижават с 0,96% към 108,47 долара за барел (след като в петък удариха връх от 110,70 долара - малко под двугодишния връх от 28-и август около 112,24 долара), а фючърсите на петрола тип брент се понижават с 0,83% към 112,78 долара за барел. Фючърсите на златото с доставка през декември се понижават с 0,81% към 1375,50 долара за тройунция, връщайки отново трайно под 1400 долара (след близо 4-месечния връх от 28-и август около 1433,83 долара), а на среброто бележат спад с 1,8% към 23,29 долара за тройунция.
Днес не се очакват важни икономически данни от двете страни на Океана, които да окажат сериозно влияние върху настройката на инвеститорите на финансовите пазари. Известен интерес ще представляват окончателните данни за БВП през второто тримесечие на Австралия и Италия. Но за пореден ден акцентът ще бъде поставен върху новините около сирийска криза и намаляващите опасения за предстоящи американски военни удари. Повод за този оптимизъм за възможно дипломатично разрешаване на конфликта даде снощната серия интервюта на американския президент Обама за редица телевизионни мрежи в страната. Барак Обама посочи, че той вижда възможност за пробив в кризата със Сирия, след като вчера Русия предложи на Дамаск да се съгласи да предостави под международен контрол сирийския арсенал с химически оръжия. Американският държавен секретар Джон Кери посочи, че една подобна мярка може да предотврати планирания от САЩ и неговите съюзници военен удар срещу Сирия.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..