Лорънс Съмърс се оттегли от надпреварата за нов управител на Федералния резерв

Снимка: Архив

Лорънс Съмърс обяви през уикенда, че оттегля своята кандидатура за нов шеф на Федералния резерв. "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че бившият финансов министър от ерата на Клинтън, който се спрягаше като основен кандидат за поста от страна на президента Барак Обама, е обявил своето решение в телефонен разговор с Обама, след което е изпратил официално писмо за своето намерение да се оттегли от надпреварата за следващ президент на Фед.

С неохота стигнах до заключението, че евентуален процес по моето избиране на поста ще срещен доста настървен и остър отпор и няма да е в интерес за Федералния резерв, за американската администрация или в крайна сметка в интерес за продължаващото икономическо възстановяване на САЩ, заяви Съмърс в писмо до Обама.

Този изненадващ ход на Лари Съмърс означава, че най-вероятният следващ президент на Фед ще бъде настоящия вицепрезидент на Резерва Джанет Йелън - първата жена, която ще председателства Централната банка на САЩ, след като през януари 2014-а година изтича втория четиригодишен управленски мандат на Бен Бернанке.

Въпреки че има и други номинации за поста, Съмърс и Йелън бяха двамата водещи кандидати, които могат да поемат управлението на най-влиятелната централна банка в света.

Обама потвърди с официално изявление за оттегляне на кандидатурата на Лари Съмърс. По-рано днес (в неделя) говорих с Лорънс Съмърс и приех неговото решение да оттегли своята кандидатура за председател на Федералния резерв, посочи американският президент.

Самото оттегляне на Съмърс сякаш не е прекалено голяма изненада, тъй като неговата номинация срещна отпор от редица представителите в Сената и Конгреса.

Новината за оттеглянето от Съмърс от битката за шефското място във Фед доведе до рязко повишение на риск-апетит на капиталовите пазари през днешната азиатска търговия. По-рано през миналата седмица японската агенция Nikkei оповести, че именно той ще поеме важния пост от ръцете на Бернанке и това доведе до известно напрежение на финансовите пазари, тъй като инвеститорите предполагат, че Съмърс може да провежда малко по-агресивна политика на понижение на паричните стимули на Федералния резерв спрямо политиката, която би провеждала Джанет Йелън или политиката на все още настоящия управител на Фед Бен Бернанке.

Изненадващия ход на Съмърс да оттегли своята кандидатура доведе до рязко повишение на акциите на регионалните азиатски борси, скок в цените на благородните метали (злато и сребро) и силен спад на долара на валутния пазар. Южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,96%, индексът Hang Seng с 1,25%, австралийският S&P/ASX 200 се повиши с 0,6%, японският Nikkei с 0,12%, а китайският индекс Shanghai Composite се колебае около неговото петъчно ниво на затваряне.

Оттеглянето на Съмърс от надпреварата за шефското място на Фед доведе до скок на цените на благородните метали, тъй като се предполага, че евентуалното избиране на Джанет Йелън за наследник на Бен Бернанке ще доведе до забавяне на процеса на намаляване на програмата за парични стимули на Фед. Фючърсите на златото с доставка декември се повишават с 1,25% към 1325 долара за тройунция, а на среброто с 0,85% към 21,90 долара за тройунция.

В същото време продължава спада на цените на петрола с оглед надеждите за дипломатическо разрешаване на сирийската криза и след новината от уикенда за постигнато споразумение между Русия и САЩ по въпроса за поставяне на химическите оръжия на Асад под международен контрол. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка октомври се понижават с 0,95% към 107,18 долара за барел, а на петрола тип брент с 0,98% към 110,61 долара за барел.

Доларът падна рязко при старта на днешната търговия като реакция на новината за изтеглянето на Лари Съмърс от надпреварата за нов управител на Фед. Американската валута удари двуседмично дъно към 98,45 йени преди да опита известен отскок към обратно към нивото около 99,00 йени. Еврото проби над важните негови бивши върхове около 1,3325 долара, достигайки нов триседмичен връх около 1,3382 долара, а британската лира поскъпна към 8-месечен връх около 1,5957 долара.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10