Европейските пазари на акции отбелязват предпазливо повишение в началото на седмицата след убедителната победа на десницата на канцлера Меркел на изборите в Германия и доброто до смесено PMI проучване за бизнес активността в еврозоната през септември.
В началото на днешната европейска сесия на търговия основните фондови индекси отвориха закратко "на червено", следвайки петъчния спад на пазара на акции на Уолстрийт и смесеното поведение по-рано днес на азиатските регионални борси. Повод за този леко негативен старт бяха коментари в края на миналата седмциа на президента на Фед на Сент Луис Джеймс Булард, че не е изключено Федералният резерв да прибегне до понижение на паричните стимули на следващото заседание в края на октомври.
Европейските инвеститори обаче възприеха с известен позитивизъм убедителната победа на немската десница на изборите в неделя и възможността за трети управленски мандат на канцлера Меркел - било то и в широка коалиция със социалдемократическата левица. Немският фондов индекс Dax се повишава с 0,16% към 8690 пункта - малко под неговия рекорден исторически връх около 8767 пункта, който беше ударен на 19-и септември. Отделните сектори на германския фондов пазар реагират различно на изходите от парламентарните избори, като банковите акции бележат ръст, докато акциите на компании от сектора на комуналните услуги отварят с понижение. Според анализатори беше избегнат "най-лошият" сценарий, при който да се формира лявоцентристко правителство (между социалдемократи, зелени и бивши комунисти), тъй като левицата настоява за още по-стриктна банкова регулация. Това доведе до скок на банковия сектор, като акциите на Deutsche Bank се повишават с 1,1%, а на Commerzbank с 0,5%. На другия полюс са акциите на големите компании от сектора на комуналните услуги, тъй като при ново правителство на Меркел има риск от по-нататъшни реформи в енергийната политика на страната. Акциите на RWE падат с 1,5%, а на компанията E.On с 0,8%.
Оповестените днес смесени до по-добри предварителни данни за бизнес активността в еврозоната оказват слаба подкрепа за риск-апетита на европейските инвеститори. Въпреки че PMI индексът, измерващ общата бизнес активност в еврозоната, се повиши до нов двугодишен връх през септември, воден от рязко ускоряване на експанзията в сектора на услугите, данните за промишлената активност в Германия, Франция и в целия регион се оказаха по-слаби. Все пак днешните предварителни PMI индекси предполагат, че еврозоната ще отбележи растеж на БВП от 0,2% през третото тримесечие след повишението с 0,3% през второто тримесечие, което сложи край на продължилата 18 месеца рецесия.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,05%, френският индекс CAC40 с 0,15%, докато британският индекс FTSE100 бележи понижение от 0,14%.
Като се има предвид, че основните европейски фондови индекси се търгуват близо до многогодишни (петгодишни) върхове, инвеститорите вероятно ще останат предпазливи в очакване на преговорите за формиране на новото германско правителство и с поглед към тежките преговори в САЩ за бюджета и дълговия таван на страната между администрацията на президента Обама, демократите и републиканците в Конгреса и в Сената. Въпреки изненадващото решение на Фед от миналата седмица да запази без промяна настоящата агресивна политика на парични стимули, финансовите пазари вероятно ще останат под известен стрес по този важен въпрос преди следващото заседание на Федералния резерв в края на месец октомври.
Освен оповестеното важно PMI проучване за еврозоната и обявеното по-рано днес добро проучване за промишлената активност в Китай през септември, днес няма други важни икономически данни от двете страни на Океана. Интерес ще представляват изказванията на президента на ЕЦБ Марио Драги (от 16:00 ч.) и на президентите на Фед на Атланта - Денис Локхарт (от 16:20 ч.), на Фед на Ню Йорк - Дъдли (от 16:30 ч.) и на Фед на Далас - Фишер (от 20:30 ч.).
По-рано днес регионалните азиатските борси не успяха да реагират със солидна доза на оптимизъм на шестмесечния връх на PMI индекса за промишлената активност в Китай през септември. Само китайският индекс Shanghai Composite успя да отбележи по-солиден ръст от 1,33%, а южнокорейският индекс Kospi затвори "на зелено" с 0,19%. Индексът Hang Seng обаче се понижи с 0,56%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 падна с 0,46%. Днес японските борси останаха затворени заради официален празник в Страната на изгряващото слънце.
Петъчното изявление на президента на Фед на Сент Луис Джеймс Булард, че е възможно понижение на програмата за парични стимули на следващото заседание на Централната банка в края на октомври, доведе до спад на американския фондов пазар в края на миналата седмица. Индексът DJIA се понижи с 1,19%, широкият индекс S&P500 с 0,72%, а технологичният индекс Nasdaq с 0,39%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..