Европейските фондови борси отново отварят доста предпазливо след снощния пореден спад на акциите на Уолстрийт и днешното смесено поведение на регионалните азиатски капиталови пазари.
Инвеститорите остават доста изнервени около "фискалната битка" във Вашингтон - продължаващите спорове между републиканци и демократи около приемането на бюджет 2014-а и по важния въпрос за повишение на американския дългов пазар над настоящите 16,7 трлн. долара. Конгресът и Сенатът на САЩ трябва да одобрят временния законопроект за финансиране на федералните агенции и институции преди 1-ви октомври, за да се избегне спиране на работата на американското правителство и да одобрят повишение на тавана на държавния дълг преди 17-и септември, за да се избегне риска от изпадане на САЩ в неплатежоспособност.
Общият европейски индекс Stoxx Eurpe 600 се понижава с 0,1%, немският индекс DAX и френският CAC40 бележат спад съответно с 0,12% и с 0,17%, а британският FTSE100 се понижава с 0,06%.
Снощни фондовият пазар на Уолстрийт приключи "на червено" за пета поредна сесия на търговия, отбелязвайки най-продължителния спад на американските акции от декември 2012-а година. Индексът DJIA се понижи с 0,4%, широкият индекс S&P500 с 0,27%, а технологичният индекс Nasdaq падна с 0,19%.
Инвеститорите на азиатските борси също не показаха признаци за добър риск-апетит през днешната търговия, като само японският индекс Nikkei отбеляза солиден ръст от 1,22% след първоначален спад от 1,5%. Търговци цитират като причина за рязкото обръщане на посоката на японските акции спекулациите, че големият японски държавен пенсионен фонд (с активи за 121 трлн. йени) ще обяви по-късно днес нова стратегия за ребалансиране на своите финансови активи (ще увеличи дела на японските акции?). Агенция "Киодо" пък обяви, че очакваният на 1-ви октомври пакет икономически стимули на премиера Абе вероятно ще включва ангажимент за проучване на възможността за понижение на корпоративния данък. Тези "слухове и информации" провокираха и рязко понижение на йената на валутните пазари, което оказа допълнителна подкрепа за японския фондов пазар.
На другия полюс беше китайският пазар на акции, като индексът Shanghai Composite падна с 1,94%, тъй като инвеститорите редуцираха свои "дълги" позиции преди стартиращата във вторник (1-ви октомври) т.нар. "Златна почивна седмица". Индексът Hang Seng се понижи с 0,32%, но южнокорейският Kospi се повиши с 0,46%, а австралийският S&P/ASX 200 с 0,35%.
И днес на финансовите пазари ще продължи да властва напрежението около "фискалната и дългова битка" в САЩ, но европейските инвеститори могат да насочат внимание към важните данни за паричната маса (индекса М3) и за банковите кредити в еврозоната през август (от 11:00 ч.) и към окончателните данни за БВП през второто тримесечие на Великобритания (от 11:30 ч.) и на САЩ (от 15:30 ч.). Следобед ще бъдат оповестени и важните седмични данни за американските молби за социални помощи при безработица (от 15:30 ч.) и индексът за предстоящите продажби на жилища (от 17:00 ч.). Днес предстоят и серия изказвания на представители на ЕЦБ - в т.ч. на Марио Драги, Лийканен, Мерш, Констанцио, Асмусен и Кьоре, пресконференция на европейския комисар Оли Рен и на френския финансов министър Московиси в Брюксел и поредни изказвания от Фед - на Щейн, Кочерлакота и Пианалто.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..