Германия се надява, че блокирането на работата на федералното правителство в САЩ ще е само временно

Снимка: Архив

Германия се надява, че блокирането на работата на федералното правителство в САЩ ще е само временно и ще трае "много кратко", тъй като светът се нуждае от силна Америка, заявиха от германското финансово министерство.

Коментарите от неназован представител на германското финансово министерство се отнасят за настоящата фискална и дългова криза в САЩ и рисковете водещата световна икономика да се изправи пред безпрецедентен "технически фалит" след 17-и октомври, ако до тогава политиците във Вашингтон не успеят да намерят решение на бюджетната криза и на важния въпрос за повишение на тавана на американския държавен дълг.

Мисля, че е пределно ясно, че има много препоръки за предотвратяване на тази рискова ситуация, тъй като се нуждаем от силна Америка, а не от отслабена Америка, която рискува да бъде наказана от рейтинговите агенции, заяви германският официален представител на кратък брифинг преди срещата по-късно през седмицата между финансовите министри и централните банкери на страните от групата Г-20 и годишната срещата на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон.

Представителят на финансовото министерство на Германия визира аналогичната ситуация в средата на 2011-а година, когато агенция "Стандард енд Пуърс" понижи топ "ААА" кредитния рейтинг на САЩ с една степен до "АА+" в резултат на тогавашните фискални разногласия в страната.

По време на този брифинг официалният германски представител също така каза, че Германия ще призове САЩ да започне оттегляне от настоящата експанзивна парична политика (политика на агресивни парични стимули), като същевременно има съвместна координация, комуникация и калибриране на тази "изходна стратегия" по подходящ начин.

Коментирайки предложението за Единен банков съюз в еврозоната, той посочи, че Германия ще настоява не само за обсъждане на правната страна на този план, но и за неговите икономически и практически аспекти. Германия настоява мрежа от национални оторизирани органи, която да има възможност да закрива проблемни (фалиращи) банки в еврозоната, докато Европейската комисия е предложила това да става по централизиран начин чрез Единен банков надзорен орган.

Представителят на германското финансово министерство каза, че икономическият климат в нововъзникващите пазари като Индия, Бразилия и Турция ще бъде една от важните теми по време на срещата на Г-20.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10