DBRS постави под "негативно наблюдение" дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на САЩ

Снимка: Архив

Кредитната агенция DBRS Inc. (считана за четвърта по тежест агенция) постави под "негативно наблюдение" дългосрочния и краткосрочния рейтинг в местна и чуждестранна валута на САЩ. Понастоящем DBRS държи "ААА" дългосрочен рейтинг в местна и чужда валута на САЩ и "R-1" краткосрочeн рейтинг в чуждестранна и местна валута.

Агенцията заяви, че това нейно решение за "негативно наблюдение" на американския кредитен рейтинг отразява нарастващата опасност от "селективен фалит" на федералното правителство по отношение на неговите задължения в резултат на липсата на споразумение за повишаване на държавния дълг в законово установения срок.

Според американското министерство на финансите способността му за нови заеми ще бъде изчерпана най-късно до 17-и октомври, когато ще разполага с наличен паричен баланс от едва 30 млрд. долара. Ако таванът на дълга не се повишава или не се елиминирани до 17-и октомври, не е ясно как Министерството на финансите ще продължи да работи. 

Докато вероятността за пропускане на крайния срок за вдигане на американския таван на дълга е все още ниска, не може да се изключва опасността от пропускане на плащания по избрани държавни ценни книжа. Ако има изпадане в неплатежоспособност за по-голям списък от американските държавни облигации, степенната на понижение на кредитния рейтинг на САЩ би била по-голяма, предупреди кредитната агенция.

По мнението на агенция DBRS колкото по-дълго време е необходимо, за да се постигне споразумение за тавана на дълга, толкова по-голям ще е рискът от пропускане на предстоящи дългови плащания.

Според агенция "Фич", ако правителството на САЩ не успее да повиши тавана на държавния дълг до 17-и октомври, това може да доведе до "технически фалит/неплатежоспособност" по държавните кредити, но подобен сценарий би представлявал "много нисък" риск за американските парични пазари, тъй като евентуалното обвяване в технически фалит би било само "краткосрочно".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10