Гърция ще предложи на Еврогрупата да обмисли разсрочване на гръцкия дълг

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Гръцкият финансов министър Стурнарас предположи, че Атина може да се справи с евентуалния финансов недостиг в бъдеще, ако Европейската централна банка и централните банки в еврозоната се съгласят да преоформят (да превъртят) част от притежавания от тях гръцки дълг.

ЕЦБ и националните централни банки притежават гръцки държавни облигации за 19 млрд. евро, чийто падеж изтича през 2016-а година. От тях има падежи по гръцки задължения за 10 млрд. евро през следващата година (през 2014-а), посочи той.

Според Стурнарас, ако те се съгласят на превъртане и разсрочване на тези задължения, това ще разреши бъдещите проблеми с финансовата дупка на Гърция.

На този етап ЕЦБ изключва възможността за каквото и да е преоформяне на притежаваните от банката гръцки облигации, тъй като това ще се счита за директна финансовата помощ за страна-членка от еврозоната, а това не е разрешено по закон.

В същото време гръцкото правителство очаква подобно преоформяне (разсрочване) на гръцки дълг за 4,4 млрд. евро, притежаван от местни банки.

На предстоящата по-късно днес среща на Еврогрупата (финансовите министри от еврозоната) се очаква гръцкият финансов министър да обяви последните данни за прогреса по прилагане на мерките, за които настояват от мисията на Тройката, но не се очаква да има дискусия по гръцката тема. Това означава, че на днешната среща в Брюксел вероятно няма да се обсъждат въпроси от сорта на това, как да се покрие потенциалната бъдеща "финансова дупка" на Атина. Въпреки това се очаква шефът на Европейската работна група - Томас Вайзер да посети в сряда Атина, за да обсъди възможните опции, които са на разположение на Гърция и на нейните партньори.

Междувременно шефът на Европейския стабилизационен механизъм (ESM фонда) Реглинг заяви за агенция Блумбърг, че Гърция вероятно ще се нуждае от допълнителна финансова помощ. Според него Испания и Италия няма да се нуждаят от спасителна средства от ESM фонда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10