Европейските фондови пазари отварят на "зелена" територия за осма поредна сесия на търговия към петгодишни върхове, следвайки добрия риск-апетит на азиатските пазари и петъчните поредни рекордни върхове на Уолстрийт.
Позитивната настройка на европейските инвеститори е подкрепена допълнително от серията силни финансови резултати на водещи компании от Европа, но се очаква по-предпазлива търговия преди утрешните ключови данни за работната заетост и нивото на безработица в САЩ през септември.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,13% след петъчните печалби с 0,8%. Немският фондов индекс DAX бележи слабо понижение с 0,05%, след като в самото начало на днешната търговия беше направен неуспешен опит за пробив над петъчния рекорден исторически връх от 8865,10 пункта. Френският индекс CAC40 се понижава с 0,14%, а британският индекс FTSE100 се повишава с 0,1%.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Солиден ръст от над 7% бележат акциите на компанията Akzo Nobel, след като компанията излезе на печалба през третото тримесечие на годината, а акциите на Royal Philips скочиха с над 6%, тъй като печалбата на компанията скочи двойно през последното тримесечие.
Ръст от 23% бележи и нетната печалба на немският софтуерен гигант SAP AG и въпреки понижението на приходите с 14% на годишна база, акциите на компанията се повишават с 1,18%.
Постигнатото в последните минути споразумение във Вашингтон за временно рестартиране на работата на федералното правителство (до 15-и януари) и за временно повишение на тавана на държавния дълг (до 7-и февруари) остава основна движеща сила за добрия риск-апетит и на азиатските борси, както и на търговията на акции на Уолстрийт.
В петък индексът на "сините чипове" DJIA се повиши с 0,18% до 15 399,65 пункта, но на този етап остава под рекордния връх от 18-и септември около 15 709,60 пункта. Широкият индекс S&P500 се повиши с 0,65% до нов рекорден връх от 1744,50 пункта, като по-рано през деня успя да покори исторически връх от 1745,31 пункта. Технологичният индекс Nasdaq приключи търговията в края на миналата седмица с повишение от 1,32% до 3914,78 пункта, като преди това успя да достигне 13-годишен връх от 3914,932 пункта.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на дневна база)
Днес азиатските борси достигнаха петгодишни върхове, като китайският индекс Shanghai Composite скочи с 1,62% след информацията през уикенда, че властите в страната ще продължат да провеждат дълбоки икономически реформи и да трансформират втората по сила световна икономика. Японският индекс Nikkei затвори с повишение от 0,91%, подпомогнат от слабостта на йената на валутния пазар. Доларът успя да отскочи от петъчното едноседмично дъно около 97,55 йени към 98,16, докато еврото поскъпна към едномесечен връх около 134,33 йени.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 скочи с 0,57% до нов петгодишен връх от 5351,77 пункта, хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 0,42%, а южнокорейският индекс Kospi затвори почти без промяна, повишавайки се с едва 0,03%.
Въпреки продължаващия глобален риск-апетит след избягване на риска от надвиснал фалит на САЩ днес инвеститорите вероятно ще бъдат по-предпазливи в очакване на следобедните данни за продажбите на стари (съществуващи) жилища през септември (от 17:00 ч.), но с основен акцент върху утрешните ключови данни за новите работни места и за нивото на безработица в началото на есента. Рязката промяна в настройката на финансовите пазари, че Федералният резерв на САЩ е малко вероятно да се осмели да понижи паричните стимули до края на годината и дори до началото на пролетта на 2014-а година, беше в основата на рязкото повишение на цените на глобалните пазари на акции. По-слаби данни от САЩ през настоящата седмица могат да потвърдят тези нови очаквания, като само изненадващо силни данни за пазара на труда през септември биха върнали част от спекулациите, че Фед може и да понижи размера на паричните стимули на своето заседание през декември.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..