Предпазлив старт на европейските борси около петгодишните върхове в очакване на данните за пазара на труда в САЩ

Снимка: Архив

Европейските фондови пазари отварят предпазливо около техните вчерашни петгодишни върхове, като инвеститорите се концентрират върху смесените финансови отчети на европейските компании и най-вече върху ключовите данни за новите работни места и нивото на безработица в САЩ през септември (от 15:30 ч.).

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,04% към нов петгодишен връх от 319,75 пункта, след като вчера приключи на позитивна територия за осми пореден ден на търговия. Немският индекс DAX се понижава с 0,12% малко под вчерашния пореден рекорден исторически връх от 8864,44 пункта, френският индекс CAC40 се понижава с 0,18%, а британският индекс FTSE100 се повишава с 0,16% към 6663 пункта, но остава под многогодишния връх около 6875,62 пункта от 22-ри май тази година.

Силен спад от близо 10% бележат акциите на шведската фирма Tele2 AB, след като компанията излезе на загуба през третото тримесечие на годината и понижи своите дългосрочни финансови оценки. На другият полюс са акциите на шведската банка Swedbank AB, като те бележат ръст от близо 5% след по-добри финансови резултати за последното тримесечие.

Спад от близо 4% бележат акциите на немската въздухоплавателна компания Lufthansa, тъй като тя отчете понижение на оперативната печалба за първите двете месеца на годината до 600 млн .евро от печалба за 907 млн. евро за същия период на 2012-а година.

От оповестените финансови резултати на близо 8% от европейските компании, влизащи в индекса Stoxx 600, 41% от тях обявиха по-слаби от очакваните финансови резултати за третото тримесечие спрямо 33% от американските компании, влизащи в индекса S&P500.

По-рано днес азиатските борси се движеха разнопосочно след достигнати вчера петмесечни върхове, като японският индекс Nikkei се повиши с 0,13% към нов близо 4-седмичен връх от 14713,25 пункта (най-високо ниво от 27-и септември). Австралийският индекс S&P/ASX 200 се повиши с 0,4% до 5373,10 пункта, покорявайки за трети пореден ден поредни петгодишни върхове, а южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,15%. Китайският индекс Shanghai Composite обаче отбеляза спад с 0,83%, а хонконгският индекс падна с 0,47%.

Пазарът на акции на Уолстрийт приключи снощната търговия без съществени изменения спрямо нивата на затваряне в понеделник, но след като по-рано през деня S&P500 удари нов рекорден исторически връх от 1747,79 пункта, а технологичният индекс Nasdaq се повиши до пореден 13-годишен връх от 3931,45 пункта. Индексът на "сините чипове" DJIA приключи търговията със слабо понижение от 0,05% към 15392,20 пункта, като той все още остава под рекордния исторически връх от 18-и септември около 15709,60 пункта. Широкият индекс S&P500 затвори със слабо повишение от 0,01%, но от началото на годината до сега бележи ръст от цели 22,5%. Технологичният индекс Nasdaq приключи снощната търговия с повишение от 0,15%.

Днес вниманието на глобалните инвеститори ще бъде насочено върху ключовите данни за пазара на труда в САЩ през септември (от 15:30ч.). Оповестяването на тези данни беше забавено с повече от две седмици с оглед принудителното спиране на работата на американската администрация през първите 16 дни на октомври.

Средните прогнози на финансовите пазари са за ръsт на новите работни места в САЩ с 180 хил. броя и запазване на нивото на безработица от 7,3% през септември. Днешните данни ще дадат по-ясен сигнал, дали са оправдани променените очаквания на капиталовите пазари, според които Федералният резерв ще отложи за следващата година (дори за началото на трето тримесечие на 2014-а година ?) началото на понижение на размера на програмата за парични стимули (покупките на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец).

Тази рязка промяна в прогнозите на инвеститорите за бъдещата парична политика на Фед стана факт след 16-дневния блокаж на федералното правителство и липсата на този етап на по-ясна оценка за негативното отражение върху икономическия растеж на САЩ. Евентуални по-силни от прогнозите данни по-късно днес могат да поставят под въпрос тези новите очаквания на капиталовите пазари.

Ако данните за септември покажат ръст на новите работни места с или над 200 хил. броя и/или изненадващ спад на нивото на безработица под 7,3%, това може да поднови спекулациите, че Фед има вероятност да понижи паричните си стимули до края на настоящата година (на заседанието на 17-и и 18-и декември?). Това може да охлади еуфорията на фондовите борси в сила след постигнатото временно споразумение за финансиране на американското правителство (до 15-и януари 2014-а) и за временно повишение на тавана на държавния дълг (до 7-и февруари) и да доведе до известно стабилизиране/поскъпване на долара на валутните пазари. Данни в рамките на прогнозите могат да се отразят неутрално на финансовите пазари, докато разочароващо по-слаби данни могат да потвърдят новите очаквания за бъдещата политика на Фед и да запазят възходящо движение на фондовите борси и спада на долара на форекс пазара.

Инвеститорите ще следят и за възможна ревизия на данните за американския пазар на труда през август. Но дори днешни по-добри данни вероятно няма да окажат дългосрочно влияние върху настройката на капиталовите пазари, тъй като парализата на американското правителство през първата половина на октомври и очакваната нова политическа битка в началото на годината във Вашингтон по въпросите за бюджета и тавана на дълга най-вероятно ще окажат негативно влияние върху икономическия растеж на САЩ през последните три месеца на годината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27