Индексът PMI, измерващ промишлената активност в Китай, се повиши през октомври до 7-месечен връх от 50,9 пункта спрямо 50,2 пункта през септември и при прогнози за по-скромно подобрение до 50,4 пункта, показват предварителните данни на банката HSBC.
Индексът PMI на промишленото производство се подобри през октомври до 7-месечен връх от 51,0 пункта спрямо 50,2 пункта през септември. Ръст отбелязват и компонентите на индекса за новите промишлени поръчки и новите експортни поръчки, докато известено забавяне отчита индексът на работната заетост.
Повишението на китайския промишлен PMI индекс до 7-месечен връх през октомври предполага, че икономическото възстановяване на Китай вероятно ще се консолидира през последните три месеца на годината, след като през третото тримесечие поднови да се ускорява. Този възходящ импулс вероятно ще продължи и през идващите месеци, което създава добри условия за ускоряване на структурните реформи в страната, заяви главният икономист на банката HSBC - Кю Хонгин.
Окончателните резултати от промишленото проучване за Китай на HSBC ще бъдат оповестени на 1-ви ноември.
Днешното по-добро от очакванията проучване може да облекчи подновените опасения на финансовите пазари за ново забавяне на китайската икономика след нейното солидно представяне през третото тримесечие.
Въпреки доброто PMI проучване, инвеститорите в Азия не реагираха със солиден риск-апетит и добро възходящо движение на азиатските акции, тъй като за втори пореден ден има повишение на краткосрочните лихви на китайския паричен пазар. След вчерашния ръст на 7-дневната репо лихва към 4%, днес тя продължи да се повишава, достигайки нивото от 5%. Китайската централна банка (PBoC) отново се въздържа и за трети пореден ден не проведе операции за доставяне на парична ликвидност на междубанковия пазар, като от пазара дори бяха изтеглени краткосрочни финансови инструменти за 58 млрд. китайския юана.
Това е нов знак, че PBoC сякаш започва да провежда затягаща парична политика (политика на повишение на лихвите) с оглед силното повишение на цените на недвижимите имоти с цели 9,1% през септември и по-високата инфлация от 3,1% през септември. Очакванията са инфлацията (CPI индекса) на Китай да се повиши към 3,5% през октомври и това да доведе до нов натиск върху властите в Пекин за мерки, целящи затягане на паричната политика в страната.
В резултат на покачващите се лихви китайският фондов индекс Shanghai Composite се намира в нов спад с 0,54%, а хонконгският индекс Hang Seng се понижава 0,65%, въпреки доброто PMI проучване на Китай. Останалите азиатски борси реагираха с предпазлив оптимизъм на повишаващата се промишлената активност в Китай, като японският индекс Nikkei се повиши с 0,51%, австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,31%, а южнокорейският индекс Kospi с 0,33%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..