Междубанковите лихви в Китай продължават да се повишават рязко въпреки "ликвидните инжекции" на Централната банка

Снимка: Архив

Двете ключови краткосрочни лихви на китайския междубанков пазар се повишиха отново през днешната търговия, тъй като финансовите институции се зареждат с кешова наличност, което е сигнал за наличието на голяма предпазливост, въпреки опитите на властите в страната да успокоят финансовия пазар.

Седемдневната междубанкова лихва (VWAP) скочи до 5,6768% през днешната търговия, достигайки най-високото ниво от 28-и юни. Именно в края на месец юни имаше рязко повишение на междубанковите китайски лихви, когато беше предишната криза на парична ликвидност в страната.

Еднодневната репо лихва се повиши до 5,2835% - също най-високо ниво от юни насам, след като вчера лихвата затвори на ниво от 4,5716%.

Това поредно повишение на лихвите на китайския паричен пазар последва вчерашния първи от известно време насам репо аукцион на Китайската централна банка (PBOC), чрез който Централната банка инжектира свежа краткосрочна ликвидност за 13 млрд. китайски юана (около 2,13 млрд. долара).

Проведеният по-рано днес аукцион за отпускане на едногодишни кредити за търговските банки в Китай постигна средна доходност от 4,01%, надвишавайки очакванията на финансовите пазари за лихва от 3,88% и много над средната едногодишна междубанкова лихва от 3,66%.

Според официалните китайски данни, това е най-високото ниво на постигната средна лихва от 1998-а година насам, като търговци посочват, че днешните резултати от репо аукциона на PBOC показват пределно ясно, че финансовите институции и инвеститори предпочитат да държат по-големи по обем средства в кеш (в наличност).

Въпреки това рязко повишение на лихвите на китайския междубанков пазар до 4-месечни върхове, инвеститорите продължават да смятат, че липсата на парична ликвидност е само временен проблем.

Това ново напрежение на китайския паричен пазар обаче не се отрази негативно на фондовите борси в Азия, тъй като инвеститорите запазват своя добър "риск-апетит" преди края на днешното заседание на Фед и очакванията, че Централната банка на САЩ няма да промени (да понижи) своята програма за парични стимули и ще отложи това решение за следващата година (за заседанията на Фед през март или през април 2014-а ?). В подкрепа на днешното добро възходящо движение на азиатските борси са и серията добри финансови отчети за последното тримесечие на водещи компании от Азия и снощното поредно възходящо движение на пазара на акции Уолстрийт.

Китайската компания China Petroleum & Chemical Corp. отчете ръст на печалбата с 20%, което повиши нейните акции с около 2%. Ръст от над 2% бележат и акциите на японската банка Sofrbank, като по същото време японският автомобилен гигант Honda отчете ръст с 46% на нетната печалба за последното тримесечие на годината.

Всичко това доведе до солидно повишение на азиатските фондови пазари, като китайският индекс  Shanghai Composite се повиши с 1,48%, японският Nikkei с 1,23% (на фона на нов спад на йената на валутните пазари), индексът Hang Seng се повиши с 1,5%, а южнокорейският Kospi с 0,38%.

Този солиден ръст на азиатските акции беше предшестван от поредно възходящо движение и на Уолстрийт. Снощи индексът DJIA се повиши с 0,72% до 15680,35 пункта - малко под неговия рекорден връх от 18-и септември около 15709,60 пункта. Широкият индекс S&P500 се повиши с 0,56% до 1771,95 пункта, като за пореден ден на търговия успя да покори нов исторически връх от 1772,09 пункта, а технологичният индекс Nasdaq отчете ръст от 0,31% до 3952,34 пункта - малко под петъчния 13-годишен връх от 3961,098 пункта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27