Индексът PMI, измерващ активността в сектора на услугите на Китай, се повиши през октомври до 56,3 пункта от 55,4 пункта през септември, достигайки най-високо ниво за настоящата година.
Компонентата на новите поръчки в сектора на услугите обаче се понижи до 51,6 пункта през октомври от 53,4 пункта през септември, като индексът на новите експортни поръчки в непромишления сектор се понижи под важното ниво от 50 пункта до 49,4 пункта от 50,5 през предходния месец.
Подобрение бележи индексът на работната заетост в сектора на услугите на Китай до 51,5 пункта през октомври от 51,3 пункта през септември, докато индексът на бъдещите очаквания се повиши до 51,4 пункта от 50,6 пункта през предходния месец.
Това е поредното силно проучване, което сигнализира за добър икономически растеж на Китай в началото на последното тримесечие след ускоряването на растежа през третото тримесечие. През миналата седмица бяха оповестени и силни данни за промишления PMI индекс както от страна на официалната китайска статистика, така и според аналогичното проучване на банката HSBC.
Азиатските борси се повишиха в началото на днешната търговия като реакция на поредните силни данни от Китай и петъчния солиден ISM индекс на промишлената активност в САЩ за октомври. Но това първоначално възходящо движение беше закратко, след което азиатските фондови индекси излязоха на негативна територия, тъй като инвеститорите са предпазливи преди серията важни данни и събития, които могат да повлияят върху финансовите пазари. Най-важното предстоящо събитие в Азия се очертава да се окаже срещата на Комунистическата партия на Китай, на която новото ръководство се очаква да дискутира необходимите реформи в страната. Инвеститорите ще следят с повишено внимание и ключовите данни за пазара на труда в САЩ през октомври (в петък) и заседанието на ЕЦБ (в четвъртък) с оглед рязкото повишение на очакванията за възможно понижение на основната лихва в еврозоната. Внимателно ще се следи и утрешното заседание на Австралийската централна банка.
В края на азиатска търговия китайският индекс Shanghai Composite се колебае около петъчните нива на затваряне, индексът Hang Seng се понижава с 0,18%, южнокорейският индекс Kospi губи 0,7% от стойността си, а австралийският индекс S&P ASX 200 се понижава с 0,38%. Солиден спад от 2,24% бележи фондовият индекс SET на Тайландската борса на фона на ескалацията на политическото напрежение в страната през уикенда относно одобрния закон за амнистия. Приемането на този закон се възприема като опит на Таксин Шинаватра - бивш лидер на Тайланд и брат на настоящия премиер, да се завърне в страната от настоящото принудително изгнание. Днес японските финансови пазари остават затворени за официален празник в страната.
Пазарът на акции на Уолстрийт приключи петъчната търговия със слабо повишение след изненадващо силното ISM проучване за активността в промишлената сфера на САЩ през октомври. Индексът на "сините чипове" DJIA затвори с повишение от 0,45% към 15615,55 пункта, но под рекордният връх от сряда (30-и октомври) около 15721,0 пункта. Широкият индекс S&P500 затвори с повишение от 0,29% към 1761,64 пункта - под историческия връх от 30-и октомври около 1775,22 пункта, а технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0,06% до 3922,04 пункта, след като миналата сряда регистрира нов 13-годишен връх от 3966,71 пункта.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..