Повишение на индустриалното производство и на продажбите на дребно в Китай, но при солиден ръст и на инфлацията

Оповестените през уикенда важни икономически показатели на Китай за октомври потвърждават, че втората по сила световна икономика продължава да се стабилизира след слабото начало на годината, но 8-месечният връх на инфлацията е пореден знак за опасност от затягане в бъдеще на китайската парична и лихвена политика.

Индустриалното производство в Китай се повиши през октомври с 10,3% на годишна база при прогнози за повишение с 10,0% и след ръст с 10,2% през септември. На месечна база индустриалното китайско производство се повиши с 0,86% през октомври след повишение с 0,73% през предходния месец. От началото на годината до края на октомври индустриалното производство се повиши с 9,7% на годишна база при прогнози за повишение с 9,6%.

Продажбите на дребно, които са ключов индикатор за потреблението в страната, се повишиха през октомври с 13,3% на годишна база при прогнози за повишение с 13,4% и след ръст с 13,3% през септември. На месечна база китайските продажби на дребно през октомври се повишиха с 1,19% след повишение с 1,26% през септември.

Дълготрайните бизнес инвестиции, които са основна движеща сила за икономическия растеж, се повишиха с 20,1% за първите десет месеца на годината при прогнози за повишение с 20,2%, като на месечна база отчетоха подобрение с 1,43% през октомври след повишение с 1,34% през предишния месец.

Като цяло данните показват, че китайската икономика стабилизира и вероятно ще се потвърди или дори леко ще се надвиши прогнозата на властите в страната за растеж на БВП със 7,5% през 2013-а година.

В същото време обаче инфлацията в Китай продължава да се повишава, достигайки през октомври 8-месечен връх от 3,2% след 3,1% през септември и малко под прогнозите за повишение на индекса на потребителските цени (CPI) с 3,3%. На месечна база китайската инфлация през октомври се повиши с 0,1% при прогнози за повишение с 0,2% и след скок с 0,8% за предишния месец. Основна причина за повишението на инфлацията са по-високите цени на храните (ръст с 6,5% на годишна база през октомври), но на този етап тя все още остава под заложената от китайското правителство инфлация от 3,5% през настоящата година.

Индексът на цените на производител в Китай обаче се понижиха през октомври с 1,5% на годишна база след спад с 1,3% през септември и при прогнози за понижение с 1,4%.

Данните за относително висока инфлация вероятно ще подхранят опасенията на финансовите пазари, че Китайската централна банка (PBoC) може да затегне условията на парични пазар. Повод за тези опасения даде отказът на PBoC да инжектира свежа ликвидност на паричните пазари по време на редовните пазарни операции през миналия четвъртък.

Серия важни икономически данни от Китай идват на фона на започналия в събота четиридневен Трети секретен пленум на лидерите на управляващата Комунистическа партия (до 12-и ноември), на който ще бъде обсъждан важния въпрос за необходимите реформи през следващото десетилетие - реформи, които да доведат до по-устойчив, макар и не много силен икономически растеж след три десетилетия на силна икономическа експанзия.

Азиатските фондови борси се движеха разнопосочно през днешната търговия. Японският фондов индекс Nikkei отчете ръст с 1,3% като реакция на петъчния спад на йената спрямо долара след оповестените силни данни за пазара на труда в САЩ през октомври. Но много солидният ръст с 204 хил. на американските нови работни места подсили опасенията за по-скорошно понижение на паричните стимули на Федералния резерв, което парира част от добрия риск-апетит на глобалните пазари на акции. Китайският индекс Shanghai Composite се повиши с едва 0,16% след серията смесени данни от втората по сила световна икономика, тъй като инвеститорите остават предпазливи на фона на продължаващия ключов пленум на управляващите в страната. Индексът Hang Seng се повиши с цели 1,65%, но южнокорейският индекс Kospi падна с 0,38%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,25%.

Петъчните много силни данни за работната заетост в САЩ през октомври (и възходящата ревизия на данните за предните два месеца) обаче доведоха до силно възходящо движение на американските акции в края на миналата седмица. Индексът DJIA се повиши с 1,08% до 15761,78 пункта - точно под рекордния връх от предния ден на търговия около 15797,70 пункта, широкият индекс S&P500 се повиши с 1,34% до 1770,61 пункта с поглед обратно към рекордния исторически връх от 30-и октомври около 1775,22 пункта, а технологичният индекс Nasdaq затвори с ръст от 1,6% до 3919,23 пункта, оставяйки под 13-годишния връх от края на октомври около 3966,71 пункта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10