Европейските фондови пазари отварят с предпазливо понижение, следвайки вчерашното силно възходящо движение на глобалните пазари на акции в резултат на очакванията на инвеститорите, че Федералният резерв ще продължи в близките месеци с агресивната програма на парични стимули.
Снощните показания на настоящия вицепрезидент и бъдещ председател на Фед Джанет Йелън пред банковата комисия на Сената потвърдиха нейната подкрепа за програмата за "количествени улеснения" на Фед и това сякаш "затръшна вратата" пред опасенията на финансовите пазари, че американската централна банка може да започне да понижава размера на паричните стимули още на следващото заседание на 17-и и 18-и декември.
Това доведе до силен ръст на риск-апетита на глобалните капиталови пазари, като основните фондови индекси на Уолстрийт приключиха вчерашната търговия с поредно повишение до нови рекордни върхове. Индексът DJIA затвори с повишение от 0,35% до 15876,22 пункта, а широкият индекс S&P500 се повиши с 0,48% до 1790,62 пункта, като по-рано през търговията и двата индекса "отпразнуваха" нови исторически върхове съответно към 15884,99 пункта и към 1791,53 пункта. Технологичният индекс Nasdaq затвори със слабо повишение от 0,18% до 3972,74 пункта, но след като по-рано през деня регистрира нов 13-годишен връх от 3975,894 пункта.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на дневна база)
По-рано днес азиатските борси също бяха белязани от голяма "еуфория", като японският индекс Nikkei скочи с цели 1,95% до 15165,92 пункта, покачвайки над важното ниво от 15000 пункта за пръв път от шест месеца насам. В подкрепа на рязкото поскъпване на японските акции беше и поредното понижение на йената на валутния пазар, като доларът се повиши към нов двумесечен връх от 100,36 йени, а еврото достигна двуседмичен връх от 135,01 йени - малко под многогодишните върхове на единната валута около 135,51/45 йени от втората половина на месец октомври. Само в рамките на седмица индексът Nikkei се повиши с цели 7,7% - най-солиден седмичен ръст от началото на годината.
Добро повишение с 1,68% отбеляза и китайският фондов индекс Shanghai Composite, тъй като инвеститорите се надяват, че през следващата седмица китайските власти ще представят по-подробен план за икономическите реформи в Китай в следващото десетилетие - план, който беше одобрен на приключилия по-рано през седмицата важен Трети пленум на управляващата Комунистическа партия. Висш китайски представител заяви по-рано днес, че на този важен пленум китайските лидери са одобрили документ с над 20 000 символа (думи) относно бъдещите реформи в 15 сектора на китайската икономика. Добро възходящо рали от 1,69% отбеляза днес и хонконгският индекс Hang Seng, южнокорейският Kospi се повиши с 1,94%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 с 0,86%.
За разлика от пазарите на акции на Уолстрийт и в Азия, европейските фондови борси отварят по-предпазливо, консолидирайки вчерашните солидни печалби. Общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,14% към 321,98 пункта, немският индекс DAX се понижава с 0,17%, френският индекс CAC40 с 0,26%, а бртианският индекс FTSE100 се колебае около вчерашното ниво на затваряне.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Солиден ръст от близо 3% бележат акциите на голямата европейска компания Vivendi, която оповести по-добри от прогнозите финансови резултати за последното тримесечие. Компанията също така посочи, че е отбелязала прогрес в плановете да раздели своя бизнес и по-специално втория по големина френски телеком SFR.
Вниманието на европейските финансови пазари ще се насочи към важните окончателни данни за инфлацията в еврозоната през октомври (от 12:00 ч.). Именно шокиращият спад на предварителния индекс на потребителските цени (CPI) до 0,7% на годишна база през октомври беше причина за решението на ЕЦБ от миналата седмица да понижи основната репо лихва с 25 пункта до рекордно дъно от едва 0,25%. Следобед ще бъдат оповестени и серия важни икономически данни от САЩ - за промишлената активност в региона на Ню Йорк и цените на внос/износ през октомври (от 15:30 ч.), за индустриалното производство през октомври (от 16:15 ч.) и за бизнес запасите и продажби на едро през септември (от 17:00 ч.).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..