Предпазлив старт на европейските борси след негативно поведение на акциите на Уолстрийт и в Азия

Снимка: Архив

Европейските фондови борси отварят със слабо понижение за втори пореден ден на търговия на фона на общото прибиране на печалби от "дълги" позиции в акции на глобалните капиталови пазари след достигнатите в началото на седмицата многогодишните върхове.

Повод за тази известна предпазливост на инвеститорите даде предупреждението на  известния американски инвеститор милиардер Карл Айкън. Той заяви за агенция "Ройтерс", че пазарите на акции могат да се окажат в скоро време в "сериозен спад", тъй като добрите печалби на редица компании се дължат предимно на по-ниските цени на кредитите и на по-ниските лихви, а не на добър техен мениджмънт.

Това предупреждение накара инвеститорите да обърнат по-детайлно внимание на финансовите отчети на европейските компании, като според данните на Thomson Reuters Starmine около 49% от компаниите, влизащи в широкия индекс Stoxx Europe 600, са отчели по-слаби от прогнозите печалби за третото тримесечие на годината (спрямо 42% през второто тримесечие) и цели 63% от тях са оповестили по-слаби данни за приходите (спрямо 43% през периода април - юни).

Очаква се доста предпазлива търговия, тъй като вниманието на финансовите пазари се насочва към днешните важни данни от САЩ за инфлацията и за продажбите на дребно през октомври (от 15:30 ч.) и към стенограмата от октомврийското заседание на Фед (от 21:00 ч.). Преди това ще се следят и протоколите от последното заседание на Английската централна банка (от 11:30 ч.).

Снощното изказване на шефа на Фед Бен Бернанке сякаш нулира подновените в последно време спекулации, че Федералният резерв може да понижи програмата за "количествени улеснения" на заседанието през декември или в началото на 2014-а година (на заседанието през януари) и отново "бетонира" очакванията, че първото редуциране на паричните стимули може да стане факт чак през март следващата година. Това негово изказване (за запазване на настоящата агресивна политика на стимули за дълг период от време) не доведе до ново солидно повишение на риск-апетита на глобалните фондови пазари, тъй като инвеститорите са в очакване на днешните важни американски данни и на стенограмата от последното заседание на Фед.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,11% след вчерашен спад с близо 1%, а немският фондов индекс DAX се понижава с 0,05% към 9191 пункта след вчерашно понижение с 0,4%, но оставайки близо до рекордния исторически връх от понеделник около 9253,68 пункта. Слабо понижение от 0,07% бележи и френският индекс CAC40, а британският FTSE100 се понижава с 0,16%.

Американските инвеститори продължиха и през вчерашната търговия с предпазливото закриване на "дълги" позиции в акции, след като в понеделник основните фондови индекси на Уолстрийт достигнаха нови рекордни исторически върхове. Индексът DJIA се понижи с 0,06% до 15967,03 пункта, а широкият индекс S&P500 с 0,2% до 1787,87 пункта - само ден, след като те успяха да превземат психологическите нива от 16000 и 1800 пункта, бележейки исторически върхове съответно към 16030,28 пункта и към 1802,33 пункта. Технологичният индекс Nasdaq затвори с понижение от 0,44% към 3931,55 пункта. Във вторник той обаче удари 13-годишен връх от 3994,969 пункта - точно под важното психологическо ниво от 4000 пункта.

Голяма част от азиатските борси също отбелязаха понижение през днешната търговия, като известно негативно влияние върху инвеститорите оказаха занижените прогнози на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за глобалния икономически растеж и по-специално на растежа в т. нар. "нововъзникващи и развиващи се пазари". Японският индекс Nikkei се понижи с 0,33% въпреки оповестени по-добри октомврийски данни за японския износ (ръст с 18,6% на годишна база при прогнози за повишение с 17,3%), тъй като солидният скок на вноса с 26,1% доведе до търговски дефицит в размер на над 1 трлн. йени (при прогнози за дефицит от около 800 млн. йени). Южнокорейският индекс Kospi затвори със спад от 0,71%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 падна с 0,85%.

Единствено китайският фондов индекс Shanghai Composite и хонконгският индекс Hang Seng отчетоха поредно повишение съответно с 0,62% и с 0,18%, тъй като инвеститорите остават позитивно настроени след представения от китайските власти най-мащабен план от последните три десетилетия за икономически, финансови и социални реформи в Китай.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27