Европейските фондови борси отварят "на зелена" територия, следвайки снощния добър инвеститорски риск-апетит и възходящото движение на акциите на Уолстрийт, както и днешното повишение на азиатските капиталови пазари.
Вниманието в Европа ще бъде насочено най-вече върху проучването на германския икономически институт Ifo за бизнес климата в Германия през ноември (от 11:00 ч.). Инвеститорите се надяват това проучване да потвърди, че водещата икономика в еврозоната е ускорила своя растеж през последното тримесечие на годината след известно забавяне на растежа през периода юли-септември (според оповестените днес окончателни данни за БВП през третото тримесечие).
И днес финансовите пазари ще следят внимателно поредното изказване на шефа на ЕЦБ Марио Драги, след като във вчерашна своя реч той омаловажи спекулациите за възможно въвеждане на отрицателна депозитна лихва. С интерес ще се следи и изказването на друг представител на ЕЦБ - Петер Прает, тъй като той изглежда като един от най-силните защитници на идеята за нови "нестандартни" парични стимули, в т.ч. и на европейската програма за "количествени улеснения" - аналогична на програмите на Фед и на Японската централна банка.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,21%, а германският фондов индекс DAX с 0,13% към 9208,44 пункта, но остава малко под рекордния исторически връх от понеделник (18-и ноември) около 9253,68 пункта. Френският индекс CAC40 се повишава с 0,24%, въпреки оповестените вчера разочароващо слабо PMI проучване за френската бизнес активност през ноември, което предполагат, че втората по сила икономика в еврозоната може да изпадне в нова "техническа" рецесия в края на годината (понижение на БВП за две поредни тримесечия). Британският индекс FTSE100 отваря с повишение от 0,11%.
Снощи фондовият пазар на Уолстрийт приключи с добър ръст, като индексът DJIA се повиши с 0,69% до 16009,99 пункта, затваряйки за първи път над ключовото ниво от 16 000 пункта, след като в началото на седмицата удари рекорден исторически връх от 16 030,30 пункта. Широкият индекс S&P500 се повиши с 0,81% до 1795,85 пункта - малко под рекордния връх от понеделник около 1802,33 пункта, докато технологичният индекс Nasdaq скочи с 1,22% до 3969,155 пункта, но под 13-годишния връх от 18-и ноември около 3994,969 пункта. Този нов ръст на американските борси стана факт след новината, че банковата комисия на Сената одобри кандидатурата на Джанет Йелън за следващ президент на Федералния резерв (след като на 31-ви януари 2014-а изтича вторият мандат на Бен Бернанке). Настоящият вицепрезидент на Фед Йелън се счита като "най-довереният" човек на Бернанке и най-сериозният защитник за продължаване на настоящата програма за парични стимули.
Азиатските фондови пазари последваха новото възходящо движение на акциите в САЩ и също приключиха днешната търговия на позитивна територия. Японският индекс Nikkei се повиши с 0,1%, южнокорейският индекс Kospi с 0,62%, а австралийският индекс S&P/ASX 200 скочи с 0,9% в резултат на вчерашната заплаха на шефа на Австралийската централна банка Глен Стивънс, че банката може да се намеси на валутния пазар, за да ограничи поскъпването на австралийския долар. Тази заплаха за интервенция доведе до силен спад на "австралиеца" на валутния пазар, което се отрази позитивно на акциите на австралийските компании. Единствено китайският индекс Shanghai Composite приключи петъчната търговия с понижение от 0,43%, парирайки част от силното поскъпване на китайските акции през последните дни на търговия. Въпреки това китайският фондов индекс приключи седмицата с ръст от 3,1%, а хонконгският индекс Hang Seng скочи с 7,2% в резултат на предложените от китайските власти най-мащабни планове от последните три десетилетия за икономически, финансови и социални реформи в Китай.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..