Европейските фондови пазари отварят със спад за трети пореден ден на търговия, тъй като вчерашните силни икономически данни от САЩ подновиха опасенията, че Фед може да започне да намалява паричните стимули по-рано от очакванията.
В същото време обаче понижението на акциите на глобалните борси изглежда ограничено на фона на подобрените икономически перспективи в световен план след серията добри индикатори за промишлената активност през ноември в Китай, еврозоната, Великобритания и САЩ. Едно ускоряване на глобалния икономически растеж през следващите месеци може да парира негативното влияние върху пазарите на акции от евентуално скорошно редуциране на програмата на Фед за покупки на ценни книжа за 85 млрд. долара на месец.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,53% след вчерашния негов спад с 0,3%. Немският индекс DAX се понижава с 0,48% към 9357 пункта, но за сега остава близо до вчерашния пореден рекорден исторически връх около 9424,83 пункта, докато френският индекс CAC40 бележи спад с 1,08%, а британският индекс FTSE100 с 0,39%.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
По-солидно понижение в началото на днешната търговия бележат акциите от европейския банков сектор. Акциите на банка BNP Paribas SA се понижават с 0,8%, а на британската банка HSBC Holdings PLC с 0,6%, след като японската банка Nomura понижи своята оценка за акциите на двете водещи финансови институции до "неутрална" от "купувай".
Днес не се очакват значими икономически данни, които да окажат влияние върху инвеститорските нагласи, но все пак интерес ще представлява PMI проучването за активността в строителния сектор на Великобритания през ноември (от 11:30 ч.) и цените на производител (PPI индекс) на еврозоната през октомври (от 12:00 ч.). Следобед ще бъде оповестена серия икономически данни от САЩ, но и те нямат голяма тежест върху оценките за икономическото развитие на страната. От 16:45 ч. ще бъде обявен NAPM индекса за бизнес активността в региона на Ню Йорк през ноември, от 17:00 ч. индекса IBD/TIPP за икономическия оптимизъм през декември. По-сериозно влияние върху инвеститорите на фондовите борси могат да окажат данните късно вечерта (от 22:45 ч.) за продажбите на автомобили през ноември.
През настоящата седмица основният акцент на финансовите пазари ще бъде поставен върху данните за заетостта и нивото на безработица в САЩ през ноември (в петък), тъй като от тях ще зависи и настройката на инвеститорите преди последното заседание на Фед за годината през следващата седмица (на 17-и и 18-и декември). Ако докладът за американския пазар на труда се окаже по-силен от прогнозите (какъвто беше случаят с данните за октомври), това може да поднови опасенията за намаляване на паричните стимули от Фед през следващата седмица и да подкрепи долара на валутния пазар.
С известно напрежение се очаква и заседанието на ЕЦБ в четвъртък, въпреки че мнозинството инвеститори и икономисти не вярват, че Драги и компания ще предприемат допълнителни мерки след изненадващото понижение на основната репо лихва до рекордно дъно от 0,25% на предишното заседание на банката през октомври. Внимателно ще се следят новите икономически прогнози на ЕЦБ за развитието на региона в средносрочен план (прогнозите за икономическия растеж, инфлацията и безработицата в еврозоната през 2014-а и 2015-а година).
Настоящата седмица ще бъде изпъстрена и с редица други икономически данни от двете страни на Океана, като по-голям интерес ще представляват проучвания за активността в сектора на услугите през ноември и ревизията на данните за БВП на еврозоната и на САЩ през третото тримесечие. В следващите дни на търговия предстоят и последните за годината заседания на централните банки на Великобритания, Канада и Австралия.
Вчерашните силни промишлени данни от САЩ подновиха опасенията за възможно скорошно редуциране на програмата за "количествени улеснения" на Фед (на заседанието през следващата седмица или през януари 2014-а година?) и това доведе до частично прибиране на печалби от дълги позиции в акции на американския фондов пазар на Уолстрийт. Индексът DJIA затвори с понижение от 0,48% до 16008,77 пункта, а широкият индекс S&P500 падна с 0,27% до 1800,90 пункта. В края на миналата седмица (петък, 29-и ноември) и двата индекса отчетоха поредни рекордни исторически върхове съответно към 16174,50 пункта и към 1813,55 пункта. Технологичният индекс Nasdaq затвори с понижение от 0,36% до 4045,26 пункта - под петъчния нов 13-годишен връх около 4069,70 пункта.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на дневна база)
Поведението на азиатските фондови пазари през днешната търговия беше разнопосочно. Японският индекс Nikkei се повиши с 0,6% като реакция на новия първоначален спад на японската йена. По-рано през деня доларът се повиши до 6-месечен връх от 103,38 йени - малко под рекордния връх за 2013-а година (и петгодишен връх) от 22-ри май около 103,74 йени. Еврото поскъпна към петгодишен връх от 140,03 йени.
Китайският индекс Shanghai Composite затвори с повишение от 0,69%, а индексът Hang Sang се понижи с 0,53%. Спад от 1,05% отбеляза южнокорейският индекс Kospi, а австралийският индекс S&P/ASX 200 падна с 0,44%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..