ЯЦБ трябва да обмисли допълнителни мерки, ако види риск за постигане на целта за японска инфлация от 2%

Снимка: Архив

Такехиро Сато от Японската централна банка заяви по-рано днес, че банката трябва да обмисли допълнителни мерки, но само ако види риск за постигане на заложената цел за инфлация от 2% в двугодишен план.

Той обаче подчерта, че би било доста трудно да се предприемат такива допълнителни мерки, които могат да шокират толкова силно финансовите пазари, колкото изненадващото решение на ЯЦБ за масирани парични стимули от април.

Според него би било извънредно трудно да се вземе решение дали Централната банка на Япония да купува по-голямо количество японски държавни облигации и добави, че подобни допълнителни стимулиращи мерки биха били ограничени по размер, но това не означава, че ЯЦБ не изключва подобна възможност.

Сато посочи, че продължава умереното възстановяване на японската икономика и на този етап не вижда необходимост от нови стимулиращи мерки. Според него планираното за април 2014-а година повишение на данък-продажби ще има само краткотраен негативен ефект и подчерта, че известни отклонения от икономическите и инфлационни перспективи (в резултат на това вдигане на данъците) няма да доведе до по-нататъшно действие (нови мерки) от страна на ЯЦБ.

Това негово изказване отслаби отчасти спекулациите по финансовите пазари в последните дни, че японските власти обмислят нови мащабни по размер стимулиращи икономиката мерки.

В същото време обаче агенция Ройтерс съобщи, че до края на седмицата японският премиер Абе ще оповести допълнителен пакет от икономически стимули в размер на 18,6 трлн. йени (или около 186 млрд. долара) и извънреден бюджет в размер на 5,5 трлн. йени. Но този нов пакет от мерки няма да изисква правителството да емитира допълнителен държавен дълг. Очаква се утре (четвъртък) Абе да одобри новия икономически пакет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10