Европейските пазари на акции отворят с понижение за четвърти пореден ден, като повечето основни фондови индекси се търгуват около 7-седмични дъна на фона на продължаващо прибиране на печалби от "дълги" позиции преди утрешните ключови данни за пазара на труда в САЩ през ноември и последното за годината заседание на Федералния резерв на 17-и и 18-и декември.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 отвори с понижение от 0,33%, немският индекс DAX пада с 0,35%, френският CAC40 с 0,29%, а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,24%.
Инвеститорите в Европа очакват днешните последни за годината заседания на Английската централна банка (резултати от 14:00 ч.) и на ЕЦБ (резултати от 14:45 ч.), въпреки че е много малко вероятно двете водещи европейски централни банки да направят промени в настоящите си парични и лихвени политики. С по-голям интерес ще се следи пресконференцията на шефа на ЕЦБ Марио Драги (от 15:30 ч.), на която той ще представи новите икономически прогнози на Централната банка за развитието на еврозоната (прогнозите за икономическия растеж, безработицата и инфлацията в средносрочен план) и дали той ще сигнализира, че банката е готова да предприеме допълнителни политики в подкрепа на слабото икономическо възстановяване на региона.
Днес не се очакват значими икономически данни от Европа, които да повлияят на настройката на европейските инвеститори, но следобед ще бъде оповестена нова серия важни икономически показатели от САЩ - данните за ревизия на БВП през третото тримесечие, редовните седмични молби за социални помощи при безработица (от 15:30 ч.) и октомврийските данни за американските фабрични поръчки (от 17:00 ч.).
Вчерашното много силно ADP проучване за разкрити 215 хил. работни места в американския частен икономически сектор през ноември подсили все още слабите опасения, че Фед може да започне да намалява паричните стимули още на следващото заседание на 17-и и 18-и декември. Това доведе до рязко повишение на доходността на американските държавни облигации и до първоначално ново понижение на акциите на фондовия пазар на Уолстрийт. Но оповестените по-слаби данни за експанзията на активността в американския сектор на услугите през ноември и най-вече влошаването на компонентата на работната заетост в този важен за икономиката на САЩ сектор парират част от ефекта, който оказа силното ADP проучване. Това ограничи първоначалното понижението на американските акции и основните фондови индекси приключиха снощната търговия без съществени изменения. Индексът DJIA затвори с понижение от 0,16% към 15889,77 пункта, широкият индекс S&P500 се понижи с 0,13% до 1792,81 пункта, докато технологичният индекс Nasdaq отчете слабо повишение от 0,02% до 4038,00 пункта. Така и трите основни фондови индекса остават да се търгуват под техните рекордни нива, които бяха достигнати в края на миналата седмица (на 29-и ноември). Миналия петък DJIA и S&P500 удариха рекордни исторически върхове, съответно към 16174,50 пункта и към 1813,55 пункта, а индексът Nasdaq се повиши до нов 13-годишен връх от 4069,70 пункта.
Напрежението преди петъчните данни за пазара на труда в САЩ и последното за годината заседание на Фед се отразиха негативно и на азиатските фондови борси, които приключиха днешната търговия на "червена" територия. Японският индекс Nikkei падна с 1,5%, китайският индекс Shanghai Composite се понижи с 0,21%, индексът Hang Seng с 0,1% и южнокорейският индекс Kospi с 0,1%. Солиден спад от 1,44% отбеляза австралийският фондов индекс ASX 200 след слабите данни за търговския баланс на Австралия. Австралийският търговски дефицит през октомври се разшири доста силно до 529 австралийски долара, като износът остана без промяна (0,0%) на месечна база, докато вносът се повиши с 1,0%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..