Европейските фондови пазари отварят на "зелена" територия след четиридневния пореден спад от началото на седмицата, но инвеститорите са доста предпазливи в очакване на важните данни за американския пазар на труда през ноември (от 15:30 ч.).
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,31%, немският индекс DAX покачва с 0,5%, френският CAC40 с 0,25%, а британският индекс FTSE100 с 0,28%, след като вчера голяма част от борсите в Европа достигнаха 7-седмични дъна на фона на поредните силни икономически данни от САЩ, които подсилиха опасенията за по-скорошно намаляване на паричните стимули на Федералния резерв. Вчерашното решение на ЕЦБ да не изненада пазарите (както направи през ноември, когато понижи основната лихва до рекродно дъно от 0,25%), обмисляйки нови стимулиращи икономиката на еврозоната мерки, оказа допълнително негативно влияние върху европейските фондови борси.
Днешният ключов доклад за работната заетост в САЩ през последния месец ще покаже дали тези опасения ще се подсилят и участниците на финансовите пазари ще започнат да "отработва" сценарий, според който Фед ще намали програмата за "количествени улеснения" още на следващото заседание на 17-и и 18-и декември. Средните прогнози са повишение на новите неселскостопански работни места с 180 хил. през ноември след изненадващия ръст на заетостта с 204 хил. през октомври и понижение на нивото на безработица до 7,2% от 7,3% през предишния месец. Ако днешните данни се окажат още по-добри от прогнозите (и няма низходяща ревизия на данните за предния месец), това може да засили очакванията за подобно действие от страна на Фед до края на годината и да доведе до ново прибиране на печалби и спад на глобалните пазари на акции. Днешни по-слаби данни обаче може да парират опасенията за скорошно "затягане на кранчето" за парични стимули на Фед и да доведат до нов риск-апетит и до "предколедно" възходящо движение на фондовите борси в глобален план.
Пазарите на акции на Уолстрийт приключиха вчерашната търговия с ново слабо понижение като реакция на силната възходяща ревизия на данните за БВП на САЩ през третото тримесечие (ръст с цели 3,6%) и солидния спад на седмичните молби за социални помощи при безработица. Тези поредни добри данни сякаш подсилиха опасенията, че след десетина дена Фед ще се наложи да намали размера на покупки на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец. Индексът DJIA приключи търговията с понижение от 0,43% към 15821,51 пункта, широкият индекс S&P500 падна също с 0,43% до 1785,03, а технологичният индекс Nasdaq се понижи с 0,12% до 4033,16 пункта. Така и трите основни фондови индекса се отдалечиха от рекордните им върхове в края на миналата седмица, когато DJIA и S&P500 удариха исторически върхове, съответно от 16174,50 и от 1813,55 пункта, а Nasdaq се повиши до 13-годишен връх от 4069,70 пункта.
По-рано днес търговията на азиатските борси също премина под "сянката" на предстоящите ключови данни за американската работна заетост през ноември. Японският индекс Nikkei се повиши с 0,81%, парирайки част от своя спад през предните дни на търговия, китайският индекс Shanghai Composite затвори с понижение от 0,44%, южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,225, а австралийският индекс ASX200 падна с 0,23%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..