Американското финансово министерство обяви, че е продало последните акции, които притежаваше в автомобилния конструктор General Motors, където беше наляло голяма сума от държавни фондове по време на финансовата криза.
Съобщението, че оставащите акции в GM са продадени, беше направено в комюнике от министъра на финансите Джак Лю. Той заяви, че тази продажба затваря една важна глава от историята на САЩ.
Американското правителство се притече на помощ на автомобилния гигант, когато той беше на прага на фалита през 2009-а година със спасителен план за 49,5 млрд. долара. Този план беше част от програмата TARP (Trouble Asset Relief Program) за спасяване на банки и на автомобилния сектор.
В министерството оставаха около 30 млн. акции на GM, което е около 2,2% от капитала, отбелязва БГНЕС. Ведомството не уточни на каква цена е продало последните акции, но като цяло министерството счита, че си е върнало около 39 млрд. долара от вложеното в GM, но това означава, че е загубило повече от 10 млрд. долара при спасителната операция. С помощта, предоставена и на Chrysler, и на Ally Financial, тази сума нараства до близо 15 млрд. долара.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..