През днешната търговия европейските акции се движат без ясна посока, тъй като инвеститорите насочват внимание към първите за годината заседания на ЕЦБ и на АЦБ (в четвъртък) и най-вече към важните данни за трудовата заетост в САЩ през декември (в петък). Именно американските данни в края на седмицата ще дадат по-ясен знак за участниците на глобалните финансови пазари дали Федералният резерв ще започне да намалява програмата за парични стимули на своето заседанието по-късно този месец.
Основните европейски фондови индекси отвориха с известно понижение като реакция на солидния днешен спад на азиатските борси в резултат на поредното слабо икономическо проучване от Китай (шестмесечно дъно на активността в сектора на услугите през декември, според проучване на банката HSBC). Но оповестените относително добри данни за PMI индексите, измерващи активността в сектора на услугите на еврозоната и на редица страни от нейната периферия и солидния ръст на европейския Sentix индекс на инвеститорското доверие през януари, парираха това понижение на европейските акции и повечето борси в Европа се оцветиха в "зелено".
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се колебае около петъчното ниво на затваряне, немският индекс Dax се повишава с 0,32%, френският CAC40 с 0,17%, а британският индекс FTSE100 се повишава със "скромните" 0,01%. Добър ръст бележат борсите в Италия и Испания в резултат на солидно подобрение на активността в сектора на услугите на двете страни от периферията на еврозоната. Индексът FTSE MIB на борсата в Милано се повишава с 0,77%, а индексът Ibex-35 на борсата в Мадрид с 0,96%.
До края на днешната търговия интерес за инвеститорите ще представляват предварителните данни за инфлацията в Германия през декември (от 15:00 ч.), както и предстоящата серия икономически данни от САЩ - за активността в сектора на услугите през декември (PMI индекса на услугите от 16:00 ч. и ISM непромишления индекс от 17:00 ч.) и данните за фабричните промишлени поръчки през ноември (от 17:00 ч.).
Основните акценти през първата "нормална" работна седмица за 2014-а година обаче ще бъдат поставени върху заседанието на ЕЦБ в четвъртък и данните за пазара на труда в САЩ през декември в петък. Известен интерес през следващите дни на търговия ще представляват и проучването на Европейската комисия за бизнес, потребителско и икономическо доверие в еврозоната през декември, предварителните данни за инфлацията в региона в края на 2013-а година, както и данните за продажбите на дребно и за пазара на труда в Германия и в цялата еврозона.
До края на седмицата ще бъдат оповестени и важните германски данни за промишлените поръчки и индустриалното производство през ноември. Предстоят да бъдат обявени и серия икономически данни от САЩ - за търговския баланс през ноември, важното ADP проучване за работната заетост в частния сектор през декември, като в сряда ще станат ясни и протоколите от декемврийското заседание на Федералния резерв, на което беше даден ясен знак за първо редуциране на програмата за "количествени облекчения" през настоящия месец.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..