Европейските акции отбелязват известно понижение в началото на днешната търговия при липсата на риск-апетит от страна на инвеститорите след вчерашните по-слаби данни от САЩ (влошаване на ISM индекса за активността в сектора на услугите през декември) и днешното поредно негативно поведение на азиатските борси.
Оповестените по-добри данни за продажбите на дребно в Германия и за потребителското доверие във Франция засега не успяват да доведат до ръст на акциите в Европа, тъй като вниманието на финансовите пазари е насочено към днешните данни за германския пазар на труда и за инфлацията в еврозоната.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 и германският индекс DAX се понижават с 0,02%, френският индекс CAC40 с 0,18%, а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,13%. Негативният старт на европейските борси обаче изглежда ограничен на фона на солиден ръст с 1,27% на акциите на германската компания BASF SE и ръст с 2,41% на акциите на Delta Lloyds NV (след повишение на оценките на техните акции от страна на водещи брокерски компании). На другия полюс обаче са акциите на Severn Trent PLC, които бележат спад с 1,88%, акциите на френската компания CGG SA се понижават с 1,56%, а на френската компания Air Liquide SA с 0,87%.
Негативен тон за европейските борси дава снощното поредно понижение на акциите на Уолстрийт и днешния спад на азиатските фондови пазари до близо 4-месечни дъна. Американският индекс DJIA затвори със спад от 0,27%, широкият индекс S&P500 се понижи с 0,25%, а технологичният индекс Nasdaq с 0,44%.
По-рано днес част от азиатските акции продължи низходящото движение от началото на годината (на фона на слабите икономически проучвания от Китай), отбелязвайки спад към 4-месечни дъна. Японският индекс Nikkei падна с 0,59%, следвайки солидното понижение с 2,4% в понеделник - първия ден на търговия в Токио за новата 2014-а година. Австралийският индекс ASX 200 падна с 0,15%, докато борсите в Шанхай и в Хонконг приключиха слабо на позитивна територия. Китайският индекс Shanghai Composite затвори с повишение от 0,08%, докато индексът Hang Seng се повиши с 0,13%.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..